Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka województwa

  • 15.06.2020, 15:45 (aktualizacja 15.06.2020, 17:00)
  • Biuro Prasowe Marszałka Województwa
Poznaliśmy szóstkę stypendystów marszałka województwa Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego Biuro Prasowe
W tym roku nie trójka, a szóstka stypendystów marszałka zrealizuje wybrane projekty artystyczne. W poniedziałek 15 czerwca br. ze stypendystami spotkał się marszałek Olgierd Geblewicz. Jakie zadania zrealizują stypendyści? Decyzja Zarządu Województwa o zwiększeniu puli stypendium podjęta została, aby rozszerzyć wsparcie dla artystów w trudnych czasach pandemii i wyniosła łącznie 90 tys. zł. To 15 tys. zł na realizację założonego projektu.

- Cieszę się, że młodzi artyści tworzą na Pomorzu Zachodnim, czują się związani emocjonalnie z regionem, że chcą być zachodniopomorskimi artystycznymi ambasadorami. Powstanie Akademii Sztuki w Szczecinie przyczyniło się do tego, że wielu młodych twórców chce tutaj rozwijać swoje talenty, zostają i tworzą tutaj – mówił podczas poniedziałkowego spotkania marszałek Olgierd Geblewicz. Stypendyści marszałka w dziedzinie kultury dla osób zajmujących się profesjonalnie twórczością artystyczną w 2020 roku:

Dianna Domagała – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie. Śpiewająca i grająca na skrzypcach liderka szczecińskiego zespołu Cherry Daiquiri, który powstał w 2009 r. Realizacja nagrania i wydanie albumu z autorskim materiałem muzycznym Dianny Domagały wraz z muzykami zespołu Cherry Daiquiri i zaproszonym gościem – Grażyną Auguścik. Projekt przewiduje zrealizowanie klipu przez szczecińskich twórców filmowych (Golden Oriole Film), a także promocję płyty w regionie, kraju i za granicą. Cherry Daiquiri łączy muzykę rozrywkową z jazzem, muzyką alternatywną, rockową i odrobiną dekadencji. Inspiracją do tworzenia tekstów są historie związane z regionem i miastem Szczecin.

Wojciech Gawron – absolwent Politechniki Koszalińskiej, związany artystycznie z regionem Koszalina oraz całym Pomorzem Zachodnim. Młody pisarz, od lat zafascynowany komedią, satyrą. Brał udział w wielu konkursach literackich oraz zajmował się organizowaniem festiwali kabaretowych. Opracowanie bogato ilustrowanej książki dla dzieci pt. „Legendy, podania i Pomerania czyli bajki inne niż wszystkie” Książka jest skierowana do mieszkańców regionu, a priorytetową grupą odbiorców to dzieci. Głównym celem projektu jest stworzenie ciekawych opowieści, bazujących na lokalnych mitach, legendach i podaniach. Całość bogato ilustrowana. Kilkadziesiąt wierszowanych opowieści zabierze czytelnika w podróż po miejscowościach Pomorza i pozwoli wspólnie odkryć niejedną tajemnicę. Humorystyczny charakter utworów sprawi, że utrzymają się w pamięci odbiorców jeszcze długo po przeczytaniu książki.

Anna Giniewska – aktorka, reżyser, producent. Swoją karierę zaczynała w amatorskim Teatrze KRZYK w Maszewie, obecnie zajmuje się produkcją koncertów i wydarzeń artystycznych, prowadzeniem warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od 2010 r. jest zaangażowana w produkcję festiwali jazzowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Orkiestra Jazzowa (Zmagania Jazzowe, Festiwal Szczecin Jazz). Realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiecą XX i XXI wieku

Celem przedsięwzięcia jest przygotowanie i realizacja autorskiego monodramu opartego o wybraną twórczość kobiet XX i XXI wieku. Bazą do stworzenia scenariusza będzie wnikliwa analiza twórczości wybranych artystek z różnych dziedzin sztuki, która pozwoli opowiedzieć historię wielobarwnej postaci w różnych okolicznościach życia i twórczości. Spektakl w swojej konstrukcji będzie zawierał elementy muzyczne i malarskie. Proces badawczy, zbieranie dokumentacji, wywiady, spotkania będą dokumentowane i publikowane cyklicznie na fanpage’u poświęconym projektowi. Autorka planuje pokazać kobiety znane i nieznane, również te, które przyjechały przed laty na odzyskane ziemie zachodnie.

Dawid Głogowski – wirtuoz trąbki, współpracuje z orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I Stopnia w Szczecinie oraz Orkiestrą Wojskową w Szczecinie. Związany ze szczecińskim środowiskiem muzycznym od 15 lat. Oprócz muzyki klasycznej dobrze czuje się również w innych gatunkach muzyki rozrywkowej (od folku po jazz). Nagranie płyty zawierającej różne oblicza trąbki z udziałem szczecińskich zespołów Przedmiotem projektu jest nagranie płyty zwierającej różne oblicza trąbki w wykonaniu autora w towarzystwie zespołów artystycznych, z którymi współpracuje. Na płycie znajdą się zarówno utwory klasyczne, jak i rozrywkowe, a także autorskie opracowania znanych utworów na kwintet instrumentów dętych. Do współpracy przy nagraniu płyty zostaną zaproszeni muzycy, z którymi autor na stałe współpracuje: Szczecin Philharmonic Big Band, Orkiestra Wojskowa ze Szczecina, Szczecin Brass Quintet, Jackpot & Floating Orchestra czy Zespół Rozrywkowy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Prof. M. Jasińskiego w Szczecinie.

Emilia Łapko – fotografka, scenografka, projektantka 2D. Obecnie wykładowca na Akademii Sztuki w Szczecinie. Prowadzi zajęcia  z fotografii mody i produkcji oraz postprodukcji i komunikacji wizualnej w modzie. Na co dzień realizuje sesje zdjęciowe w obszarze przemysłu odzieżowego, prowadzi własne studio projektowo-fotograficzne. Mistycyzm. Transformacje obrazu fotograficznego w przestrzeni Internetu. Projekt zakłada wykonanie interaktywnej galerii fotografii w Internecie na specjalnie dedykowanej stronie internetowej. Nowatorski i kreatywny charakter zadania polega na próbie zaprojektowania interakcji obrazu z odbiorcą dzieła poprzez transformację, animację, przekształcenie nieruchomej fotografii.

Maciej Paterczyk – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego, mieszkający i tworzący we Wrzosowie, gmina Kamień Pomorski. Autor trzech powieści, których akcja rozgrywa się na Ziemiach Zachodnich w czasach powojennego chaosu: „Ziemie niczyje”, „Na zgliszczach”, „Morze krwi, ziemia ognia” (ta także w postaci audiobooka). Napisanie powieści pod roboczym tytułem: „Na ceracie wódka, broń”  Celem projektu jest powstanie powieści kryminalnej, której akcja toczy się w powojennym Szczecinie i Warszawie. Głównym bohaterem jest komisarz Brzeziński, który na terenie Kamienia Pomorskiego, Szczecina i Warszawy rozwiązuje zagadki kryminalne. Ta powieść będzie kontynuacją „Morze krwi, ziemia ognia”, na jej stronach pojawią się autentyczne postaci, m. in. K.I. Gałczyński, który w tamtych latach przebywał w Szczecinie. O stypendium marszałka mogły ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i nie ukończyły 35 roku życia. Mogą to być również autorzy projektów, których tematyka dotyczy Pomorza Zachodniego. Stypendia przyznawane są od 2006 roku. Oznacza to liczbę 42 dotychczasowych stypendystów i kwotę ponad pół miliona złotych na wsparcie młodych twórców.

 

 

  

Biuro Prasowe Marszałka Województwa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe