Święto Ułanów w koszarach

  • 11.07.2020, 22:35
  • Źródło: UM w Stargardzie
Święto Ułanów w koszarach UM w Stargardzie
Każdego roku w lipcu obchodzona jest rocznica bitwy pod Jazłowcem. 101 lat temu podczas wojny polsko-bolszewickiej ułani stoczyli zwycięską walkę z Ukraińcami. Jej efektem było oswobodzenie miasta i klasztoru Sióstr Niepokalanek. To również święto 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej, czyli 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich.

Tradycyjnie z tej okazji w białych koszarach odbył się uroczysty apel. Zaproszeni goście zobaczyli także pokaz musztry paradnej w wykonaniu stargardzkich wojskowych. Podczas corocznego święta ułanów odznaczeni zostają również żołnierze, którzy wyróżnili się wzorowym pełnieniem służby i dużym zaangażowaniem w wykonywane obowiązki.  Pododdział stacjonujący w naszym mieście bierze aktywny udział w manewrach Wojska Polskiego, a także w misjach poza granicami kraju.

14 batalion Ułanów Jazłowieckich podlega 12 Brygadzie Zmechanizowanej im. gen. J. Hallera. Swoją tradycję i nazwę wyróżniającą batalion otrzymał na cześć 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. To oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej. Święto pułku, a dziś także święto batalionu, obchodzone jest 11 lipca.

Źródło: UM w Stargardzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe