Walczyli o Cukrownię w Stargardzie

  • 11.07.2020, 22:37
  • Źródło: UM w Stargardzie
Walczyli o Cukrownię w Stargardzie UM w Stargardzie
20 lat temu plantatorzy i rolnicy strajkowali w Cukrowni Kluczewo. Przez 117 dni sprzeciwiali się sprzedaży kapitałowi zagranicznemu m.in. zakładu w Stargardzie. By uhonorować uczestników tamtych wydarzeń, tuż przed wejściem na teren przetwórni uroczyście odsłonięto pamiątkową tablicę.

W spotkaniu wzięło udział wielu gości z całej Polski. Specjalnie na tę okazję do Stargardu przyjechali: Szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Ardanowski.

 

- Jesteśmy wdzięczni za to, co działo się 20 lat temu. Dzięki rolnikom Solidarności cukrownia wciąż jest jednym z największych producentów w naszym mieście. Dwa ogromne silosy są swoistym symbolem tego wielopokoleniowego zakładu, który na stałe wpisał się w krajobraz przemysłowy Stargardu. Potrzeba ciężkiej pracy rolników i cukrowników, aby te zbiorniki były pełne. Życzę, żeby warunki już zawsze sprzyjały ich wysiłkom. Wierzę, że zarówno odsłonięcie tablicy, jak i nadanie nazwy rondu przyczynią się do zachowania pamięci o tamtych wydarzeniach i przekazania jej przyszłym pokoleniom – mówi Ewa Sowa, zastępca prezydenta.

W kwietniu 2020 r. rondo w ciągu ul. W. Broniewskiego otrzymało nazwę Solidarności Rolników Indywidualnych.

Cukrownia Kluczewo rocznie przetwarza aż 1 000 000 ton buraków cukrowych, które dają przeszło 150 000 000 ton cukru. Słodki produkt ze Stargardu ma bardzo wysoką jakość. Trafia do sklepów i producentów żywności zarówno w kraju, jak i za granicą.

Źródło: UM w Stargardzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe