Gotuj z Gwiazdami - nowy program kulinarno-kulturalny ZTV

  • 20.07.2020, 10:15 (aktualizacja 27.07.2020, 13:32)
  • Leszek Wątkowski
Gotuj z Gwiazdami - nowy program kulinarno-kulturalny ZTV ZTV Świnoujście
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego pilotażowego odcinka kulinarno - kulturalnego, wyprodukowanego przez Telewizję Zachodniopomorską pod wspólnym tytułem "Gotuj z Gwiazdami".

Konwencją nowej serii jest przygotowanie wyszukanych, zarazem prostych w przygotowaniu i z dostępnych na rynku krajowym produktów dań kulinarnych. Dania przygotowują znani, lubiani i cenieni aktorzy. Dodać należy, że proponowane dania dedykowane są do wykonania przez  wszystkich, którym nie udało się przypalić wody w rondlu. Naszą ( stałą ) kulinarną gwiazdą jest  Krzysztof Wierzba -  wiceprezes Stowarzyszenia Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej.  Kucharz z ponad 30 letnim doświadczeniem. W 2007 powołał Carving Team Poland – Polską Grupę Carvingową. Promując  tym samym Carving czyli dalekowschodnią sztukę rzeźbienia w owocach i warzywach na terenie kraju. Od 2012 roku pełni m.in. nadzór nad Strefą Prestige na PGE Arena - Gdańsk . Jest aktywnym wykładowcą w ramach projektów edukacyjnych, m.in. prowadzi liczne zajęcia zawodowe w szkołach gastronomicznych w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Ostródzie, Świnoujściu i Wejherowie. Widzowie Telewizji Zachodniopomorskiej poznali Krzysztofa Wierzbę w poprzedniej serii kulinarnej - Szef Kuchni Poleca, z którym wyprodukowaliśmy ponad 20 kulinarnych odcinków cieszących się niesłabnącym powodzeniem w paśmie ogólnopolskim na kanale TVK Vectra.

W nowej odsłonie "Gotuj z Gwiazdami" - szef kuchni Krzysztof Wierzba do "pomocy" w przygotowaniu i  tworzeniu nowych dań dobiera znanych i cenionych aktorów i artystów scen polskich. Pierwszym  w nowocześnie wyposażonej kuchni, polecającym i wykonującym z szefem Krzysztofem dania kuchni azjatyckiej, był Bogdan  Kalus - aktor estradowy, kabaretowy, filmowy i telewizyjny - ostatnio podziwiany przez fanów serialu "Ranczo Wilkowyje" za rolę Tadeusza Hadziuka. Filmografia Bogdana Kalusa od 1999 roku zawiera ponad 40 pozycji. Wcześniej rodowity Ślązak, od 17 lat zacumował na dobre w Warszawie. Zapraszamy do kuchni...

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
alex
alex 20.07.2020, 20:40
wygląda apetycznie, jutro wybieram się na poszukiwanie boczku i mam nadzieję, że mi też wyjdzie
Krzysztof Wierzba
Krzysztof Wierzba 20.07.2020, 21:26
Witam!
Z pewnością wyjdzie! Tylko proszę pamiętać aby boczek (świeży nie wędzony) był ze skórą! Inaczej straci tą swoją wyjątkowość.
Pozdrawiam i życzę udanej zabawy i smacznego
Małgorzata
Małgorzata 20.07.2020, 20:39
Śledząc dotychczasową karierę aktorską wiedziałam, że pan Bogdan Kalus świetnie sobie daje radę na deskach teatru czy na filmowym planie, o tanecznej przygodzie nie wspominam. Dziś dowiedziałam się z programu tv, że może śmiało zastąpić znanego szefa kuchni pana Krzysztofa. Panie szefie kuchni Krzysztofie, może warto by zakręcić się.... przy jakimś tatarze w Gdańsku:)?
Krzysztof Wierzba
Krzysztof Wierzba 20.07.2020, 21:27
Witam serdecznie!
No cóż miałem swój epizod w filmie i na scenie muzycznej - dawno temu ;) ale jak widać przy garach czuję się najlepiej ;)
Pozdrawiam
D.K.
D.K. 20.07.2020, 22:42
Uważam, że w życiu warto wszystkiego spróbować i nie zamartwiać się gdy nie wychodzi za pierwszym razem. Panie Krzysztofie, proszę pozostać przy swojej profesji
Celina M.
Celina M. 20.07.2020, 19:17
Goście jak goście (gwiazdy) raz są, raz ich nie ma. Cieszę się, że powrócił mój ulubiony szef kuchni Pan Krzysztof, którego wiekszość prezentowanych wcześniej dań osobiście przygotowałam i tym sposobem zabłysłam na tzw. salonach.
Krzysztof Wierzba
Krzysztof Wierzba 20.07.2020, 21:30
Witam smacznie i serdecznie ;)
Bardzo mi miło ponownie gościć w Świnoujściu (troszkę na dłużej), a jeszcze większą satysfakcję zrobiła mi Pani - pisząc iż osobiście przygotowała Pani kilka z prezentowanych potraw! SUPER! Dziękuję za miłe słowa i gorąco pozdrawiam!
J. Werdyński
J. Werdyński 20.07.2020, 22:59
Pytanie do Szefa kuchni - panie Krzysztofie czy do przygotowywanego boczku zamiast octu winnego, nie należało by użyć wina marki Mamrot? Myślę, że smak boczku zostałby doskonale podkręcony wówczas:)
Krzysztof Wierzba
Krzysztof Wierzba 20.07.2020, 23:40
HAHAHA
Obawiam się że smak boczku wyszedłby bardzo pokręcony ;) Mam oryginalnego ,,Mamrota" z Wilkowyj w domu ;) wraz z autografami kolegów - stoi w barku już z 10 lat, a ja nadal boję się go otworzyć ;) Koledzy z ,,ławeczki" radzą abym to zrobił z dala od zabudowań ludzkich i przestrzegają że jak sam strzeli - to remont w domu murowany! ;) Taki to trunek! ;)
Pozdrawiam
Halina
Halina 20.07.2020, 18:50
Widzę, że szef p.Krzysztof doczekał się wreszcie kuchni. Supppper pomysł tego programu :) Nawet Hadziuk wyjdzie po nim na ludzi!:)
Krzysztof Wierzba
Krzysztof Wierzba 20.07.2020, 21:32
Witam
Kuchnia jak widać już jest (na reszcie) ;) Cieszę się że program przypadł do gustu, a więc nie pozostaje mi nic innego niż życzyć udanej zabawy w kuchni i smacznego!
Pozdrawiam!

Pozostałe