Podwyżka za śmieci. Od kiedy i o ile zapłacimy wyższe rachunki?

  • 04.09.2020, 13:53 (aktualizacja 04.09.2020, 17:14)
  • Leszek Wątkowski
Podwyżka za śmieci. Od kiedy i o ile zapłacimy wyższe rachunki? ZTV Świnoujście
W czwartek, 3 września br. przez cztery godziny, świnoujscy radni debatowali podczas nadzwyczajnej sesji nad nowymi propozycjami podwyżek za odbiór i utylizację śmieci.

Z propozycją podwyżek wystąpił Zarząd Celowy Gmin R-XXI w Słajsinie, reprezentowany przez przewodniczącego Zarządu Jacka Chrzanowskiego, który uczestniczył w czwartkowej sesji i odpowiadał na dziesiątki zadanych pytań przez radnych. Zapowiadana podwyżka za odbiór śmieci jest nieunikniona, i zapewne zastanie wprowadzona jeszcze w październiku bieżącego roku, lub najpóźniej od stycznia 2021 roku. Ważna jest skala tych podwyżek i argumenty Zarządu R-XXI przemawiające logicznie za jej wielkością. W poniedziałek, 7 września br. odbędzie się posiedzenie Zarządu Celowego Gmin R-XXI, na którym cennik planowanych podwyżek ma zostać zatwierdzony. Dopiero po zatwierdzeniu cenników i przesłaniu ich do prezydenta miasta, przygotowany zostanie stosowny projekt uchwały, do zatwierdzenia przez Radę Miasta. Jak się dowiedzieliśmy, wstępnie w Świnoujściu planuje się podwyżkę śmieciową wielkości ponad 3 złotych od osoby, liczonej od zużytego metra sześciennego wody.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bogdan
Bogdan 06.09.2020, 10:00
Śmieci stały się od kilku lat intratnym interesem na którym można nieźle się obłowić. Niemiecki Remondis wie o tym doskonale
Olaf Ludwig
Olaf Ludwig 07.09.2020, 21:28
Bogdan, Remondis odbiera śmieci tylko od Nas producentów .. prawdziwy biznes robi sìę na utylizacji i powiedzmy recyklingu śmieci ... a już na 100% na utylizacji termicznej śmieci do czego powoli ale bardzo powoli dociera zarząd miasta.....
1.Budowa nowego pec u ( okolice oczyszczalni ) razem z małym zakładem utylizacji termicznej odpadów i osadów ściekowych - dwóch dostawców paliwa obok ...Remondis i oczyszczalnia
2.Pec produkuje ciepło i energię elekt.+ na cały terenie nowego Pec - ogniwa fotowoltaiczne .
3. Remodis - buduje mała sortownie odpadów , odzyskuje to co moze sprzedać reszta do pieca...
3.Zyskamy tunel - zbudować z Miedzyzdrojami i może Wolinem coś na wzór 3miasta ... m.in po to aby śmieci od nich trafiały do Nas... zarobimy na tym kase i .... ciepło
4.W nowym pec u zrobić hybrydę ... piece gazowe oraz spalarnia .
5.Finansowanie : montaż finansowy , zaangażować w projekt ZPSziŚ w ramach Port Kontenerowy lub społke od zloża gazowego , jeszcze fundusze EU i na ochronę środowiska , miasto.
Opłaci się i nie jest to zagrożeniem dla stat.uzdrowiska.
6.Frakcja BIO ( kompostownia ) potrzeby miasta oraz mieszkañców.

Bogdan
Bogdan 07.09.2020, 23:03
Olafie, to jakaś futurystyczna wizja utylizacji śmieci (spalarni) niedostępna dla mieszkańców i daleka do realizacji przez samorząd Świnoujścia przez co najmniej 25-30 lat, do tego koszt budowy zakładu utylizacji równać się będzie budowie tunelu. Takiej kasy nikt nie wyłoży by ruszyć z twoim śmieciowym biznesem. Dlatego długo jeszcze, jako mieszkańcy dojeni będziemy przez jedynego na wyspach śmieciowego potentata - Remondis, który dyktować będzie warunki i ceny za odbiór i wywóz śmieci z miasta.
Olaf Ludwig
Olaf Ludwig 08.09.2020, 14:18
Bogdan , ja biznesem śmieciowym zajmować się nie będę -zapewniam. Każdy wypowiada się w temacie Remondisu..... ktoś to musi robić to raz... to może zadam inaczej pytanie.. dlaczego musimy być skazani na ENEA ? ZWIK ? PEC ? i td... itd... Oczywiście Ty Bogdanie powołałbyś do życia MPGK gdzie właścicielem pewnie miasto itd... pewnie... można ... i może kto kiedyś , może po 2023 do tego wróci ... wpierw proponuję zmienić zarząd miasta a wcześniej wygrać wybory! i wtedy... Remondis ... wypad ... tylko co w zamian ? Trzeba szukać innych rozwiązań... innych.... konsultować z społeczeństwem....ankietować .. testować... i wybierać sensowne i nie tanie rozwiązania... a nie wypisywać Niemcy .. Remondis.. itd...może kiedyś Remondis ..kupi firma Hiszpańska , Czeska albo Polska ... co to komu przeszkadza ,że kapitał firmy jest Niemiecki ? ile lat będzie to jeszcze trwało ?? Co do nazwanej przez Ciebie "futurystycznej wizji " to zapewniam Ciebie ,że czym szybciej to miasto zrozumie i zrobi .. tym taniej dla mieszkańców i eko dla 44 wysp.... My nie potrzebujemy spalarni tak dużej jak Szczecin ,- Szczecin budował spalarnia dla siebie a nie dla obsługi okolic... jeszcze kontraktują śmieci zewnętrzne.. ale to się za chwilę zmieni.... Każde miasto podobnej wielkości jak Świnoujście musi mieć taki zakład i czym szybciej tym lepiej ... mówisz tyle co tunel... ?? absolutnie NIE . 130-170 mln PLN ( można zbudować montaż finansowy z kilku miejsc... i nawet jeżeli miasto wyda 50 mln PLN to taka inwestycja zdecydowanie zmieni cennik i politykę śmieci ... a produkt ze spalarni razem z rozwiązaniem hybrydowym może dać więcej i dla środowiska jak mi mieszkańców..Technologie dziś dają dobre i pewne rozwiązania. . Trzeba tylko chcieć to zmienić i myśleć nie tylko o sobie... Pozdrawiam .
Bogdan
Bogdan 09.09.2020, 07:41
Olafie, dla mnie to co tworzysz w temacie śmieci jest nadal futurystyczną wizją przyszłości za blisko miliard złotówek. Nie będę z tobą polemizował, bo moją domeną i tym na czym się znam, to logistyka i transport morski. Swoją wizją dotyczącą utylizacji śmieci zainteresuj samorząd Świnoujścia, może kogoś twoja wizja bardziej zainteresuje i trafi na tzw. podatny grunt.
Olaf Ludwig
Olaf Ludwig 09.09.2020, 12:21
Bogdan, trzeba planować przyszłość... to jest to czego brakuje osobą zarządzającym tym miastem..... Widzisz moja specjalizacja jest zupełnie inna - programista api ale bardzo mnie interesują w/w tematy od kilku lat obserwuję jeżdżąc po różnych krajach ich rozwiązania..Nasz samorząd ? coś tam wiedzą... może i nawet myślą o tym ... ale w tym mieście jest za dużo kroków do tyłu i opowieści o niczym ... Szef miasta ma klapki tunel i tyle... i dobrze... ale życie jest wieloskładnikowe..... na to już mega ciśnienia nie ma! Miliard ? zapewniam ,że można to zrobić za 20-25% tej kwoty ( na dziś na teraz ) a miasto "jeszcze" może pozyskać na to fundusze.... tylko czas leci...
Alex
Alex 05.09.2020, 07:14
Jest taka niepisana zasada, że kiedy ceny za śmieci idą w górę, to wówczas więcej śmieci jest w lasach, parkach czy przy pojemnikach na działkach
elwira
elwira 04.09.2020, 19:11
ręce opadają, bo to żadne pocieszenie, że inni mają gorzej czy więcej płacą za śmieci. praktycznie podwyżki śmieciowe są co roku i to wcale nie minimalne. wiem, że śmierć i podatki są nieuniknione, ale żeby śmieci były pierwszą pozycją w domowym budżecie???
Mieszkaniec
Mieszkaniec 04.09.2020, 18:18
Niedługo będziemy pracować tylko na śmieciowe opłaty. Proszę nie tłumaczyć, że mieszkańcy płacą najniższe stawki za śmieci, bo tak mówią wszyscy prezesi firm zajmujących się śmieciami. Dlaczego prowadzona wstępna segregacja przez mieszkańców nie wpływa na cenę śmieci? Przecież firma w Słasinie zarabia i to nie mało na segregowanych frakcjach, nie robiąc przy nich praktycznie nic, jak tylko załadunek odbiorczy.
Józef
Józef 04.09.2020, 17:52
Panie prezesie czy tych samych argumentów nie używał pan przy poprzedniej podwyżce śmieciowej?

Pozostałe