Najdroższa inwestycja morska w kraju

  • 09.09.2020, 12:42 (aktualizacja 09.09.2020, 14:58)
  • UMS
Najdroższa inwestycja morska w kraju UMS
Jak informuje Urząd Morski w Szczecinie, trwa modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin obejmująca pogłębienie toru wodnego do 12,5 metra, na odcinku około 62 kilometrów, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 metrów oraz m.in. przebudową skarp brzegowych, pogłębieniem i poszerzeniem obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, w postaci dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.

Całkowita wartość projektu, dofinansowanego częściowo ze środków Unii Europejskiej wynosi ok. 1,4 mld złotych. Inwestycja zakończyć powinna się jesienią 2022 roku.

Parametry nowych dwóch wysp: W-22 o średnicy 1250 metrów i powierzchni około 123 hektarów i W-28 o średnicy 1780 metrów i powierzchni ok. 250 hektarów.

Do wydobycia podczas prac na torze wodnym jest około 23 mln metrów sześciennych urobku, a łączna pojemność nowych pól refulacyjnych, wyniesie niemal 40 mln metrów sześciennych. Po zakończeniu inwestycji jedna z wysp pozostanie czynnym polem, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych. Na obydwu wyspach nasadzona zostanie roślinność, by tereny te mogły stać się w przyszłości także miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

UMS

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Aleks
Aleks 09.09.2020, 18:47
Czy te dwie wysepki które powstaną od roku 2022 wejdą w skład administracyjny Świnoujścia?

Pozostałe