Ruszyła akcja Tallboy na Kanale Piastowskim

  • 12.10.2020, 15:44 (aktualizacja 12.10.2020, 22:10)
  • rzecznik prasowy 8FOW
Ruszyła akcja Tallboy na Kanale Piastowskim 8 FOW
Po wielomiesięcznych przygotowaniach różnych służb i instytucji od poniedziałku, 12 października br. na kanale Piastowskim w Świnoujściu ruszyła praktyczna akcja neutralizacji niewybuchu z okresu II Wojny Światowej przez Marynarkę Wojenną RP.

Bezpośrednio w akcję zaangażowana jest Grupa Nurków Minerów 12 Dywizjonu Trałowców. Dowódcą operacji, pierwszy raz przeprowadzaną na tego typie niewybuchu jest kapitan marynarki Piotr Nowak zaś kierownikiem podwodnych działań minerskich chorąży marynarki Michał Jodłoski. Jak potwierdził rzecznik prasowy dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża komandor podporucznik Grzegorz Lewandowski wszystkie zadania przewidziane do realizacji w dniu dzisiejszym zostały przeprowadzone zgodnie z planem. Zakończenie zadania zaplanowano do piątku, 16 października br.  W tych dniach bezwzględnie obowiązują podjęte wcześniej wszystkie zarządzenia dotyczące strefy bezpieczeństwa i ograniczenia w strefie niebezpiecznej  W poniedziałek, 12 października br. Nurkowie Minerzy z 8 FOW wykonali m.in. rekonesans miejsca zalegania obiektu, niwelację dna i częściowe osłonięcie górnej powierzchni korpusu bomby oraz wstępne ułożenie pierścienia PCV w osi bomby na wyznaczonym miejscu. Prowadzili wybieranie urobku z wnętrza pierścienia i jego powolne zagłębienie w dnie wokół tylnej części bomby. Celem tych działań jest przygotowanie bomby do deflagracji, której spodziewanym efektem jest odseparowanie zapalników od korpusu bomby oraz znaczna redukcja materiału wybuchowego. Jak ocenili specjaliści od podwodnych zadań 8 FOW, warunki do wykonywania prac nurkowych były bardzo dobre i panowała  stosunkowa dobra widoczność na dnie, pomimo silnego prądu wodnego w Kanale Piastowskim. We wtorek, 13 października br. Nurkowie Minerzy z 8 FOW przystąpią do kontynuacji prac podwodnych. Materiał filmowy dzięki 8 FOW.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

rzecznik prasowy 8FOW

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
popis
popis 12.10.2020, 21:22
to teraz wszystko w rękach marynarskich minerów......
Marian
Marian 12.10.2020, 19:15
Brawo marynarze z 8 FOW! Wierzę, że przy takich specjalistach nic nie grozi mieszkańcom i miastu.

Pozostałe