Ponad 60 tysięcy sztuk sprzętu na walkę z koronawirusem w regionie.

  • 27.10.2020, 13:59
  • Łukasz Jucha Gabinet Marszałka Biuro Prasowe
Ponad 60 tysięcy sztuk sprzętu na walkę z koronawirusem w regionie. Łukasz Jucha Gabinet Marszałka Biuro Prasowe
Władze prowincji Guangdong pozytywne odpowiedziały na apel marszałka województwa o wsparcie walki z pandemią na Pomorzu Zachodnim. W pierwszej połowie br. Olgierd Geblewicz zwrócił się do nich z prośbą o nieodpłatne przekazanie środków ochrony osobistej dla osób zaangażowanych w zwalczanie koronawirusa w regionie. W ramach darowizny z Chin na Pomorze Zachodnie trafiło w sumie 63 tysiące sztuk sprzętu. To głównie maseczki, ale także fartuchy i termometry. Skorzystają z niego szpitale wojewódzkie w Szczecinie i Koszalinie pozostające na pierwszej linii walki z COViD-19.

Wśród sprzętu, który bezkosztowo przekazała strona chińska znalazły się środki ochrony osobistej. To: 2 tys. maseczek N95, 60 tys. jednorazowych maseczek chirurgicznych, 1 tys. fartuchów medycznych oraz 100 termometrów bezdotykowych.

Z ogromną satysfakcją przyjąłem pozytywny odzew i zaproponowaną pomoc przez władze prowincji Guangdong, z którą współpracujemy już od blisko dwóch dekad. Pandemia nasila się. Druga fala okazała się znacznie poważniejsza i groźniejsza w skutkach. Niestety regularnie padają rekordy w dziennej liczbie osób zakażonych, a służba zdrowia staje się coraz bardziej obciążona. W tej sytuacji każdy sprzęt jest cenny i z pewnością się przyda. Dziękuję chińskim partnerom za solidarność i otwartość na potrzeby innych – mówi zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

Wartość darowizny, jaką zgodził się przekazać Urzędowi Marszałkowskiemu rząd prowincji Guangdong wyniosła ponad 180 tys. zł. Sprzęt, który trafił na Pomorze Zachodnie przeznaczony zostanie dla osób będących na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem w regionie. Sprzęt trafi do dwóch specjalistycznych placówek ochrony zdrowia. To Szpital Wojewódzki w Szczecinie oraz Szpital Wojewódzki w Koszalinie, które od początku pandemii pełnią rolę głównych ośrodków leczenia pacjentów z COViD-19.

Pozytywna odpowiedź strony chińskiej na prośbę Olgierda Geblewicza to efekt współpracy, jakie Województwo Zachodniopomorskie i prowincja Guangdong prowadzą od 12 lipca 2001 roku, kiedy to zawarto umowę o nawiązaniu Stosunków Regionów Siostrzanych. Kooperacja obejmuje takie obszary jak gospodarka, handel, edukacja, nauka, technologia, zdrowie publiczne oraz kultura i sport. Dla przykładu w Szczecinie odbyło się m.in. Polsko-Chińskie Forum Naukowo-Gospodarcze Prowincja Guangdong-Województwo Zachodniopomorskie, a dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego zachodniopomorskie firmy uczestniczyły w misji handlowej w Hongkongu, Kantonie i Pekinie. Chińskie delegacje kilkukrotnie odwiedzały już Pomorze Zachodnie. Prowincję, która jest jednym z najbogatszych regionów Chin zamieszkuje ok. 110 mln osób.

Łukasz Jucha Gabinet Marszałka Biuro Prasowe

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe