Czerpiemy energię ze słońca

  • 21.12.2020, 23:03
  • Źródło: UM w Stargardzie
Czerpiemy energię ze słońca MPGK Stargard
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej korzysta z prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne. W ubiegłym roku prawie 30% zapotrzebowania na energię ujęcia wody i oczyszczalni ścieków zapewniło właśnie słońce. To rozwiązanie ekologiczne – a dzięki fotowoltaice w Stargardzie mamy mniej dwutlenku węgla.

Panele MPGK zlokalizowane są w dwóch miejscach – na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały oraz w pobliżu ujęcia wody przy ul. Warszawskiej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy energia z fotowoltaiki zabezpieczyła 34% zużycia prądu w ujęciu wody i 24% w oczyszczalni. Dzięki temu oszczędzono nie tylko pieniądze, ale także zadbano o środowisko. Światło słoneczne to jedno z odnawialnych źródeł energii.

MPGK korzysta łącznie z ponad 7000 paneli słonecznych. Każdy z nich ma moc 265 watów. Inwestycja o wartości ponad 10 000 000 zł zakończyła się w 2018 r. Spółka pozyskała na ten cel przeszło 8 000 000 zł dofinansowania z funduszy unijnych.

W naszym mieście wykorzystujemy także inne odnawialne źródła energii. Geotermia Stargard – za pośrednictwem PEC – każdego dnia dostarcza mieszkańcom ciepłą wodę użytkową. Instalacja pracuje w oparciu o źródła, których temperatura wynosi ponad 80˚C. Ciepło z wnętrza ziemi pokrywa już przeszło 30% zapotrzebowania miejskiej sieci. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stale zwiększa wykorzystanie takiej ekologicznej energii w naszym mieście.

W Stargardzie cały czas podejmujemy działania poprawiające jakość powietrza. Miasto pozyskało 1 125 000 zł na wymianę starych pieców na paliwo stałe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej. Korzystając z tej możliwości stargardzianie również przyczyniają się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji w powietrze. Wciąż można zdobyć pieniądze na ten cel.

Źródło: UM w Stargardzie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe