Rozmowy na czasie

  • 04.01.2021, 14:15 (aktualizacja 04.01.2021, 17:51)
  • Leszek Wątkowski
Rozmowy na czasie ZTV Świnoujście
Noworoczne Rozmowy na czasie rozpoczynamy od spraw jakże nam wszystkim bliskich, spraw do których wszyscy powinniśmy przykładać więcej uwagi i czynnie, włączać się w ekologiczne działania minimalizujące ich wpływ na codzienne życie.

Od stycznia  2021 roku na terenie Unii Europejskiej wchodzi właśnie w życie zakaz wprowadzania na rynek plastiku, głównie dotyczy to gastronomii.  Jeżeli ktoś poda nam jeszcze posiłek na plastikowym talerzu i doda do tego plastikowe sztućce to tylko dlatego, że zalega on  w restauracyjnym magazynie, ale czas na opróżnianie magazynów kończy się 3 lipca br. Od połowy 2021 roku,  zniknąć mają z rynku jednorazowe sztućce, talerzyki i słomki. Wycofane zostaną także styropianowe kubki i tłoczone opakowania na żywność. Produkty te są na tyle problematyczne, że nawet  selektywna zbiórka nie pomaga w ograniczeniu ich ilości. Wiele z nich w ogóle nie trafia na składowiska, zanieczyszczają ekosystem i są prawdziwym zabójcą oceanicznej fauny. Według Komisji Europejskiej ponad 80% odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Więcej w Rozmowach na czasie powiedziała  Agnieszka Veljković z WWF Polska. Zapraszamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
pococ
pococ 05.01.2021, 08:44
zatoczyliśmy dziejowe koło rozwoju i czas powrócić do korzeni, do lnu, strzechy, glinianych garnków, ziemianek i zapomnianych cepów, których jednak nie brakuje, hamujących rozwój cywilizacyjny. wszystko należy robić z głową homo sapiens nadal jest istotą myślącą?
Eva
Eva 05.01.2021, 08:10
W Polsce ciągle się eksperymentuje, gdy świat dano już stwierdził, że plastik nie służy niczemu dobremu i powrócił do surowców naturalnych do produkcji przedmiotów codziennego użytkowania, u nas dopiero się zastanawiają czym zastąpić plastik i folię!
Stary ekolog
Stary ekolog 04.01.2021, 20:01
Za tzw. komuny wszystkie szklane opakowania z produktami mlecznymi były masowo zastępowanie plastikami, cukierki i kiełbasa zawija była w papier lub torebki papierowe. Po osiedlach nie fruwały jak teraz foliówki. Dziś wydajemy miliardy by ponownie odchodzić od wszędobylskiego plastiku i folii. Komu to wówczas przeszkadzało? 😛
Smakoszosz
Smakoszosz 04.01.2021, 19:42
Polak potrafi. Przykłady choćby z zakazu wynajmu kwater przez górali. Gastronomicy zrobią wszystko by te plastiki utrzymać jak najdłużej, bo po co płacić z coś nowego drożej, jak stare dobrze zakorzenione i przyjęło się (naczynia i plastikowe sztućce) przez lata u konsumentów!

Pozostałe