Uważajmy na wiadomości z fałszywymi linkami od oszustów

  • 21.01.2021, 21:13
  • Źródło: KPP Stargard / podkom. Krzysztof Wojsznarowicz
Uważajmy na wiadomości z fałszywymi linkami  od oszustów źródło: KPP Stargard
W ostatnim czasie oszuści internetowi na znanych portalach dokonują oszustw zarówno na kupujących, jak i sprzedających przedmioty przez internet. Podstępem wymuszają podanie danych z kart bankowych, „czyszcząc” po tym konta osób, które tracą swoje oszczędności. Bez względu na to, czy jesteś sprzedającym, czy też kupującym zawsze bądź ostrożny, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie podawaj danych z karty płatniczej.

Zawsze przed dokonaniem transakcji  upewnijmy się, że korzystamy bezpośrednio z prawdziwego serwisu i nie klikajmy w linki otrzymane w wiadomościach od innych użytkowników. Sprawcy, wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności sprzedawców , a także kupujących umiejętnie kierując rozmową, doprowadzają do przejęcia konta, a następnie wypłacenia z niego pieniędzy.

Sposób działania oszustów jest prosty. Kontaktują się za pomocą jednego z komunikatorów z osobami chcącymi sprzedać różnego rodzaju przedmioty za pomocą portalu internetowego. Podczas rozmowy oferują chęć zakupu przedmiotu, a także informują, że zamówią poprzez portal aukcyjny  firmę kurierską. Do tego typu transakcji potrzebny jest tylko adres aukcji. Po wysłaniu tych informacji otrzymujemy link przy użyciu którego potwierdzamy zawarcie umowy i zamówienie kuriera. Po wypełnieniu formularza zostajemy przekierowani na kolejną stronę, na której podajemy dane z karty płatniczej. Zgodnie z informacjami w ten sposób będziemy mogli pobrać pieniądze za sprzedawany przedmiot.  

Oszust, działając w ten sposób, wykorzystuje fakt, że weszliśmy w podanego przez niego linka i po otrzymaniu niezbędnych informacji jest w stanie „wyczyścić” nasze konto.

Sprawcy w dalszym ciągu nie odpuszczają i ciągle szukają potencjalnych ofiar. Wybierają je nie tylko wśród robiących zakupy     w Internecie, ale i sprzedających.  Rozmawiając z osobą przez telefon, czy też prowadząc korespondencję przez komunikator, nie wiemy, z kim mamy do czynienia i jakie ta osoba ma zamiary. Tym bardziej, gdy pierwszy raz korzystamy z udogodnień portali aukcyjnych i nie wiemy, na jakich zasadach odbywa się transakcja kupna-sprzedaży. Mając powyższe na uwadze, pamiętajmy, żeby nie wchodzić w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę, gdyż może to w rzeczywistości skutkować utratą  pieniędzy z konta. Ponadto nigdy nie należy podawać danych                    z karty płatniczej.

W grudniu 2020 roku zmieniły się zasady weryfikacji tożsamości, podczas płatności kartą w sklepach internetowych. Portale nie wymagają podania kodu karty bankowej.  Pamiętajmy, aby zawsze przed takimi transakcjami zwrócić uwagę na regulamin portalu na którym się znajdujemy. Na zawarte w nim ogólne  informacje, a tym bardziej dotyczące sposobu płatności.

 

Źródło: KPP Stargard / podkom. Krzysztof Wojsznarowicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe