Zapisane w Historii

  • 22.01.2021, 15:35 (aktualizacja 22.01.2021, 17:01)
  • Leszek Wątkowski
Zapisane w Historii Telewizja Świnoujście
Polskie powstanie narodowe przeciwko imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim. Dziś, 22 stycznia 2021 roku mija 158. rocznica od tego ważnego historycznego wydarzenia. Należy w tym miejscu dodać, że był to największy polski zryw narodowy XIX wieku.

Powstanie styczniowe okupione zostało setkami tysięcy ofiar i w ogromnym stopniu miało wpływ na dalsze dążenia niepodległościowe następnych pokoleń.

"Nikczemny rząd najezdniczy rozwścieklony oporem męczonej przezeń ofiary postanowił zadać jej cios stanowczy - porwać kilkadziesiąt tysięcy najdzielniejszych, najgorliwszych jej obrońców, oblec w nienawistny mundur moskiewski i pognać tysiące mil na wieczną nędzę i zatracenie. Młodzież polska poprzysięgła sobie  zrzucić przeklęte jarzmo lub zginąć. Za nią więc narodzie polski, za nią! Po straszliwej hańbie niewoli, po niepojętych męczarniach ucisku, Centralny Narodowy Komitet, obecnie jedyny legalny Rząd twój Narodowy, wzywa cię na pole walki już ostatniej, na pole chwały zwycięstwa, które Ci da i przez imię Boga na niebie dać poprzysięga" - napisano w Manifeście. Więcej o genezie i samym Powstaniu styczniowym 1863 roku dowiemy się z kolejnego spotkania z historykiem Piotrem Adamczykiem. Zapraszamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe