Pisanki, Kraszanki, Drapanki, Nalepianki i Ażurki...

  • 02.04.2021, 19:34 (aktualizacja 02.04.2021, 19:41)
  • Leszek Wątkowski
Pisanki, Kraszanki, Drapanki, Nalepianki i Ażurki... ZTV Świnoujście
Pisanki mienią się w Polsce różnymi kolorami i wzorami w zależności od regionu. Są np. pisanki tematyczne, są okolicznościowe, są też imienne dedykowane dla wybranej osoby.

W Polsce malowanie jajek włączono do zwyczajów wielkanocnych, by ułatwić proces chrystianizacji. Pisanki nadal oznaczają budzenie się do życia. Najstarsze znalezione wielkanocne dekoracje w kraju pochodzą z X wieku. Staropolskie pisanki polewano woskiem, rysowano nim wzór, a następnie gotowano jaja w wodzie z dodatkiem naturalnych barwników. W okolicach Krakowa, a także Łowicza jaja przyozdabia się papierem. Są to tak zwane nalepianki. Na zachodzie Polski robi się drapanki. Ażurki natomiast wykonuje się z wydmuszek jaj wywiercając na nich wzorki specjalnymi elektronarzędziami - to chyba najtrudniejsza i misterna forma ozdoby wielkanocnego stołu. O ażurkach opowie Jadwiga Zienkiewicz specjalizująca się w tej zdobniczej formule.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe