Rozmowy na czasie

  • 15.11.2021, 14:09 (aktualizacja 15.11.2021, 18:00)
  • Tomasz Sawicki
Rozmowy na czasie ZTV Świnoujście
Dziś w programie Rozmowy na czasie rozmawiamy o plusach i minusach działalności tzw. branży turystycznej w Świnoujściu w kolejnym pandemicznym roku 2021.

Wiemy, że rok ubiegły 2020 oceniony został przez gestorów bazy hotelarskiej i gastronomicznej w Świnoujściu jako rok stracony, rok w którym wielu przedsiębiorcom udało się utrzymać zaledwie na powierzchni działalności. Pomoc prezydenta Świnoujścia, tzw. rządowe tarcze osłonowe i w końcu uruchomienie Bonu Turystycznego niewiele pomogło, by miniony rok zamknąć na tzw. plusie. W programie pytamy jaki jest rok bieżący? Na tak postawione pytanie i wiele innych wypowiadają się przedstawiciele branży turystyczno-hotelarskiej; Roman Kucierski - dyrektor zarządzający Hotel Hamilton i Krystian Kośmider reprezentujący Spółkę Dystans. Zapraszamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Tomasz Sawicki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Observer
Observer 16.11.2021, 07:53
Na podstawie czego ustala się czy dany sezon letni był dla hotelarzy, apartamenciarzy i gastronomii udany czy kiepski? Od dawno nie słyszałem, że ktoś się chwalił, że jest zadowolony po zakończonym sezonie wakacyjnym. Czyżby obawiał się wizyty UKS? Skoro jest tak kiepsko w turystycznym biznesie, to mechanizmy ekonomiczne nakazują rezygnację z firmy, przedsiębiorstwa czy biznesu który nie przynosi zysku i się go likwiduje.Ilu turystycznych biznesmenów zrezygnowało po tegorocznym sezonie?
Karolina
Karolina 15.11.2021, 23:23
Cóż, każdy orze jak może w tych dziwnych czasach. Nie powinniśmy zapominać, że to właśnie branża turystyczna jest największą gałęzią ekonomiczną i motorem napędzającym gospodarkę w mieście. Branża gastronomiczna i noclegowa daje zatrudnienie największej ilości ludzi i stanowi znaczną część budżetu miasta. Bardzo ciekawe spotkanie, które obyło się bez Piwowarczyka, który od pewnego czasu zapomniał o swojej organizacji ŚOT. :(
Gwarek
Gwarek 15.11.2021, 20:44
Też słyszałem o takich co tylko w sezonie pracują, że jak w październiku nie zmienią fury albo nie kupią apartamentu, to sezon mieli kiepski. Ot, taka od wielu lat specyfika tego miasta i właścicieli budek na promce
brix
brix 15.11.2021, 20:28
radni dostali wolne? :) dobrze że redaktor zauważa, nie nie wszyscy polityką w mieście żyją i dobrze poznać jest co inni mają do powiedzenia na dane tematy
Bożena
Bożena 15.11.2021, 20:21
Pan Dyrektor powinien pamiętać, że hotelarze i gastronomicy nie są jedynymi na wyspach którzy potrzebują wsparcia i pomocy w związku z pandemią. Są tu jeszcze rzemieślnicy, taksówkarze, fryzjerzy, salony kosmetyczne - ci też mają swoje zobowiązania i też chcą żyć!
jup
jup 15.11.2021, 18:23
intelektualne d...o... słabe

Pozostałe