Koncert pamięci Jerzego Porębskiego

  • 22.11.2021, 13:10 (aktualizacja 22.11.2021, 17:30)
  • Leszek Wątkowski
Koncert pamięci Jerzego Porębskiego ZTV Świnoujście
W minioną sobotę, 20 listopada br. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu odbył się niecodzienny koncert, poświęcony zmarłemu w sierpniu br. znanemu świnoujskiemu bardowi i szntmenowi Jerzemu Porębskiemu.

Koncert prowadził również znany szantmen, od wielu lat związany z zespołem Stare Dzwony Marek Szurawski, który powiedział m.in.: „Jerzy Porębski, zawarł w swoich piosenkach i balladach morskich, odkrywane na nowo prawdy o naszym ludzkim losie, tu na lądzie. Patrzył nań przez pryzmat morza – ściślej własnych doświadczeń i obserwacji życia i pracowitego trudu na pokładzie, wśród ludzi Mu podobnych – marynarzy i rybaków.  Przypomnienie tych myśli, rozważań o morzu, ludziach i okrętach człowieka morza, naukowca, muzyka, kompozytora, poety i przyjaciela to główna idea koncertu”. Dwugodzinny koncert nosił nazwę „Dziękuję ci Wielka Wodo” a muzyczne wspomnienia w piosenkach morskich i żeglarskich szantach, przypomnieli wykonawcy – grupa The Nierobbers, Ryszard Muzaj i Marek Szurawski.  Po zakończonym koncercie, licznie zgromadzeni słuchacze mogli dokonać zakupu „cegiełek” przeznaczonych na wsparcie budowy pomnika „Poręby”, którego odsłonięcie zaplanowane jest na sierpień 2022 roku w Świnoujściu. Jednym  z ambasadorów projektu jest Scena szantowa Stara Szkutnia pod wezwaniem Jurka Porębskiego w Łodzi.  Autorem pomnika jest Robert Sobociński.

loadingŁaduję odtwarzacz...
 Cegiełkę można również zakupić na stronie: https://staraszkutnia.pl/cegielka

 

 

 

 

 

 

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Observer
Observer 22.11.2021, 20:18
Zastanawiam sie w jakim miejscu ma być posadowiony pomnik Jurka Porębskiego na Pl. Rybaka? Nie lepiej było by znaleźć miejsce w marinie żeglarskiej która nosi jego imię?
Darek
Darek 22.11.2021, 19:32
Wielkie dzięki organizatorom za sobotni wieczór wspomnień. Takie koncerty pamięta się najdłużej :)
Karolina
Karolina 22.11.2021, 19:09
Koncert był takim retrospektywnym podsumowaniem działalności estradowej śp. Jerzego Porębskiego, przedstawiony z dużym zaangażowaniem, smakiem i wyczuciem przez doskonałych wykonawców piosenki szantowej. Wspaniały koncert wspomnień.

Pozostałe