Tragiczna rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

  • 14.01.2022, 17:35 (aktualizacja 14.01.2022, 18:50)
  • Leszek Wątkowski
Tragiczna rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz ZTV Świnoujście
W piątek, 14 stycznia 2022 roku przypada 29. rocznica związana z tragicznymi wydarzeniami na Morzu Bałtyckim.

Tradycyjnie już obchody pamięci zatonięcia promu MF „Jan Heweliusz” odbyły się na Placu Rybaka w Świnoujściu pod pomnikiem „Tym którzy nie powrócili z morza. Obok delegacji służb mundurowych, przedstawicieli armatora promu, rodzin załogi tragicznie zmarłych, w uroczystości wzięli udział przedstawiciele świnoujskiego samorządu z prezydentem Świnoujścia na czele. Pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.

13 stycznia 1993 roku „Jan Heweliusz” wypłynął ze Świnoujścia w kolejny rejs o godz. 23:35. Prom wyszedł w morze z opóźnieniem ze względu na remont furty rufowej. W nocy, poprzedzającą  katastrofę,  na morzu panował bardzo silny sztorm. Około godziny 4 nad ranem silny huragan uderzył w burtę statku co spowodowało znaczny przechył promu a załadunek w postaci m.in. ciężarówek zaczął się przemieszczać po pokładach utrudniając jego manewrowość i bezpieczeństwo. Jednostka nie była już w stanie dłużej utrzymać się na powierzchni. O godzinie 5:12 prom przewrócił się. W katastrofie zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów; uratowano 9 marynarzy. Liczba nieodnalezionych ciał według różnych źródeł waha się od 6 do 10. Ostatnim kapitanem statku był Andrzej Ułasiewicz, który zginął w czasie katastrofy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe