Dodatek osłonowy – dla kogo i ile?

  • 19.01.2022, 19:18 (aktualizacja 19.01.2022, 19:48)
  • Gmina Nowogard
Dodatek osłonowy – dla kogo i ile? Gmina Nowogard
Od 4 stycznia 2022 roku Polacy mogą ubiegać się o dodatek osłonowy, który ma pokryć koszty związane ze stale rosnącymi cenami prądu i gazu. Jak wysokie jest świadczenie, kto może się o nie ubiegać i do kiedy można złożyć wnioski?

10 stycznia br., burmistrz Robert Czapla, zorganizował konferencję prasową, poświęconą wprowadzonemu przez Rząd RP dodatkowi osłonowemu, który ma rekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej i gazu ziemnego, obowiązujące już od początku roku. 

Czym jest dodatek osłonowy?
Dodatek osłonowy to nowe świadczenie pieniężne, które ma stanowić wsparcie dla najbardziej potrzebujących obywateli i wskazanym w ustawie cudzoziemcom, w pokryciu części kosztów energii. Osoby, które złożą wniosek do końca stycznia, otrzymają świadczenie w dwóch ratach. Pierwsza część zostanie wypłacona w terminie do 31 marca 2022 roku, druga w terminie do 2 grudnia 2022 roku. Pozostali, którzy złożą wniosek w terminie od 01 lutego do 31 października 2022 roku, cały dodatek otrzymają w 100% wypłaty do 2 grudnia 2022r. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski złożone po 31 października br. nie będą rozpatrywane. 
Wnioski o dodatek osłonowy można składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowogardzie, przy ulicy 3 Maja 6  od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30 lub elektronicznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej –
e-PUAP. Wniosek taki opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego zostanie wysłana na adres poczty elektronicznej wskazany przez wnioskodawcę we wniosku o wypłatę dodatku osłonowego.

Kto może się starać o dodatek osłonowy i ile otrzyma?
O dodatek mogą wnioskować osoby, których dochód miesięczny nie przekracza 2.100 złotych (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego) lub 1.500 złotych (na jedną osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym). 
Przewidziano następujące kwoty do uzyskania:
    400 zł – dla gospodarstwa domowego złożonego z 1 osoby,
    600 zł – dla gospodarstwa złożonego z 2 lub 3 osób,
    850 zł – dla gospodarstwa złożonego z 4 lub 5 osób,
    1150 zł – dla gospodarstwa złożonego z 6 lub więcej osób. 


Co ważne, wyższe kwoty dopłat przewidziano dla osób, które ogrzewają swój dom m.in. piecem węglowym, kuchnią węglową czy kominkiem – pod warunkiem, że to źródło ciepła zostało wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

W takiej sytuacji kwoty dodatku osłonowego będą wyglądać następująco:
    500 zł – dla gospodarstwa domowego złożonego z 1 osoby,
    750 zł – dla gospodarstwa złożonego z 2 lub 3 osób,
    1062,50 zł – dla gospodarstwa złożonego z 4 lub 5 osób,
    1150 zł – dla gospodarstwa złożonego z 6 lub więcej osób.

Za jaki okres będą brane dochody  przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego ?
Jeżeli wniosek zostanie złożony:
•    Do końca lipca 2022 r. za 2020 rok
•    Od 1 sierpnia 2022r do 31 października 2022r za 2021 rok
W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, uprawniającego do otrzymania dodatku osłonowego, obowiązuje tzw. zasada „złotówka za złotówkę”, gdzie wysokość należnego świadczenia ulega obniżeniu o kwotę przekroczenia przeciętnego miesięcznego dochodu.
Dodatek energetyczny, o który można było dotychczas wnioskować, został wstrzymany od stycznia do grudnia 2022r. Wnioski złożone w celu otrzymania dodatku energetycznego w roku 2022 nie będą rozpatrywane.
 

Gmina Nowogard

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe