Zapisane w Historii

  • 27.05.2022, 12:58 (aktualizacja 27.05.2022, 14:29)
  • Leszek Wątkowski
Zapisane w Historii ZTV Świnoujście
W kolejnym odcinku autorskiego programu Piotr Adamczyk przybliży historię akcji „Burza” i Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Oba te historyczne wydarzenia mają związek z tzw. wyścigiem o Polskę.

Następca gen. Roweckiego, gen. Tadeusz Komorowski "Bór" 20 listopada 1943 roku wydał rozkaz o rozpoczęciu na terenie kraju akcji "Burza". Rozkaz stwierdzał m.in. "Wobec wkraczającej na ziemie nasze regularnej armii rosyjskiej wystąpić w roli gospodarza. Należy dążyć do tego, aby naprzeciw wkraczającym oddziałom sowieckim wyszedł polski dowódca mający za sobą bój z Niemcami i wskutek tego najlepsze prawo gospodarza. Miejscowy dowódca polski winien się zgłosić wraz z mającym się ujawnić przedstawicielem cywilnej władzy administracyjnej u dowódcy oddziałów sowieckich i stosować się do jego życzeń". Więcej dowiemy się z kolejnego spotkania z historykiem Piotrem Adamczykiem. Zapraszamy!

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

 

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe