Terminal LNG gotowy... do rozruchu technicznego

  • 15.12.2015, 22:58
  • Telewizja Świnoujście
Terminal LNG gotowy... do rozruchu technicznego PLNG
W piątek, 11 grudnia 2015 roku przed godziną 11.nastąpiła pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego do terminalu w Świnoujścia.

Metanowiec Al Nuaman dostarczył surowiec przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji – ok. 210 tysięcy metrów sześciennych LNG. Jednostka typu Q-flex to jeden z największych statków tego typu na świecie o wymiarach 315 na 50 m. O pierwsze wrażenia, po powrocie z terminala LNG zapytaliśmy prezydenta miasta Janusza Żmurkiewicza. Mamy nadzieję, ze precyzyjne określenie uruchomienia gazoportu, przez Gaz –System S.A. co wiąże się z należnymi dla miasta podatkami, nie będzie trzeba rozstrzygać na drodze postępowania sądowego. Wszystko zaczęło się 19 sierpnia 2008 r. kiedy Rada Ministrów podjęła uchwałę, w której budowa terminalu LNG w Świnoujściu uznana została za inwestycję strategiczną dla interesu naszego kraju, zgodną z planami dywersyfikacji źródeł i dróg dostaw gazu ziemnego oraz zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Uruchomienie eksploatacyjne terminalu LNG umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego praktycznie z dowolnego kierunku na świecie. Zróżnicowanie źródeł dostaw przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Terminal LNG w Świnoujściu to instalacja do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (ang. LNG - Liquefied Natural Gas). Na potrzeby inwestycji zostały zbudowane rurociągi do odbioru gazu skroplonego ze statków, zbiorniki LNG oraz instalacje do regazyfikacji. Proces regazyfikacji polega na przywróceniu gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej. W takiej postaci gaz jest przesyłany siecią gazociągów do odbiorców. W pierwszym etapie eksploatacji terminal LNG pozwoli na odbiór 5 mld m³ gazu ziemnego rocznie. W kolejnym etapie, w zależności od wzrostu zapotrzebowania na gaz, możliwe będzie zwiększenie zdolności wysyłkowej do 7,5 mld m3, bez konieczności powiększania terenu, na którym powstał terminal. W terminalu LNG w Świnoujściu wybudowano dwa zbiorniki o standardowej wielkości - takich, jakie są stosowane w innych terminalach na świecie, tj. o pojemności 160 tys. metrów sześciennych. Inwestorem projektu jest Polskie LNG - spółka powołana dla budowy i eksploatacji terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego. Spółka rozpoczęła działalność w maju 2007 roku, a jej właścicielem jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

 

Telewizja Świnoujście

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe