Zapisane w Historii

  • 17.06.2022, 13:30 (aktualizacja 17.06.2022, 13:45)
  • Leszek Wątkowski
Zapisane w Historii ZTV Świnoujście
Zapraszamy na kolejny historyczny wykład Piotra Adamczyka. Dziś walka o powojenną Polskę. Tak tajemniczo brzmiący tytuł autorskiego programu przeniesie widzów w okres dopiero co zakończonej II wojny światowej. Okazuje się, że zakończenie wojny wcale nie oznaczało, przynajmniej w polityce, że nastąpią miesiące odbudowy z powojennej pożogi polskich miast i wsi.

Dominującą i nadrzędną sprawą była walka o władzę w kraju. Od 28 czerwca 1945 r. władzę w Polsce sprawował Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej (TRJN) dominującą rolę w TRJN odgrywała Polska Partia Robotnicza (PPR) oraz uzależnione od niej tzw. partie koncesjonowane:  Stronnictwo Ludowe (SL), Polska Partia Socjalistyczna (PPS) i Stronnictwo Demokratyczne (SD) 30 czerwca 1946 r. odbyło się tzw. referendum ludowe, które miało być testem popularności głównych sił politycznych w Polsce. W referendum zadano obywatelom Polski trzy pytania dotyczące: likwidacji senatu, zatwierdzenia reform społeczno-gospodarczych i uznania granic na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej. Więcej ciekawych informacji znajdą zainteresowani w programie, do którego zaprasza Piotr Adamczyk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe