Boże Ciało – manifestacją wiary

  • 17.06.2022, 13:35 (aktualizacja 17.06.2022, 13:46)
  • Tomasz Sawicki
Boże Ciało – manifestacją wiary ZTV Świnoujście
W miniony czwartek, 16 czerwca br. wierni kościoła katolickiego obchodzili uroczystość Bożego Ciała. W Świnoujściu procesja ruszyła po godzinie 11. z przed kościoła pw. Chrystusa Króla i połączyła się z wiernymi parafii NMP Gwiazdy Morza, była wielką manifestacją wiary. W procesji ulicami miasta do poszczególnych stacji wraz z wiernymi maszerowali księża wszystkich świnoujskich parafii. Uroczystość uświetniła niezawodna orkiestra wojskowa.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie nazywana Boże Ciało jest uroczystością liturgiczną w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Samo święto było w Polsce obchodzone od XIV wieku. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nanker w 1320 w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. W Polsce obchody uroczystości wiążą się z procesją z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Tomasz Sawicki

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe