Stargardzki policjant oddał szpik – ratując tym życie drugiemu człowiekowi

  • 30.08.2022, 12:35 (aktualizacja 30.08.2022, 12:37)
  • mł. asp. Justyna Siwarska
Stargardzki policjant oddał szpik – ratując tym życie drugiemu człowiekowi mł. asp. Justyna Siwarska
Pod koniec maja bieżącego roku funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie asp. szt. Marcin Lewczycki wziął udział w procedurze pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych. Jest to procedura ratująca życie osobom chorym na nowotwór krwi. Po pomyślnym zabiegu stargardzki policjant podarował szansę na życie drugiemu człowiekowi. Wzorem naszego kolegi zachęcamy wszystkich do rejestracji w bazie Fundacji DKMS.

Asp. szt. Marcin Lewczycki jest funkcjonariuszem od 23 lat. Od samego początku związany jest z Referatem Patrolowo- Interwencyjnym stargardzkiej komendy. W służbie zawsze zaangażowany  i oddany, chętny by pomagać i stawiać czoła trudnym wyzwaniom. Około 5 lat temu podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako dawca szpiku i komórek macierzystych w Fundacji DKMS. Na początku marca 2022 roku otrzymał telefon, że gdzieś na świecie jest osoba ,,genetyczny brat bliźniak’’, której może uratować życie. Bez najmniejszego wahania i zwłoki podjął decyzję. 

Na początku maja 2022 roku funkcjonariusz przeszedł szereg szczegółowych badań w Warszawie, po czym został zakwalifikowany do oddania swoich komórek macierzystych. Cała procedura przebiegła bardzo szybko, bo już 30 maja 2022 roku policjant oddał swoje komórki macierzyste dając chorej osobie szansę na nowe życie. Cały zabieg trwał około 4 godzin. 

Stargardzki policjant po oddaniu szpiku dowiedział się, że zostanie on przekazany do Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z zasadami przyjętymi przez fundację DKMS dopiero po kilku miesiącach dawca szpiku otrzymuje informację czy przeszczep się udał, a po 2 latach, za zgodą biorcy może poznać jego tożsamość. 

Policjant zapewnia, że cały zabieg jest bezpieczny i bezbolesny, dlatego zachęca każdego do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Oddanie szpiku nie wymaga żadnego wysiłku i poświecenia, a sprawia ogromną radość i satysfakcję, że można pomóc drugiej osobie, która tego potrzebuje. Każdy kto zdecyduje się zarejestrować w bazie DKMS, daje szansę komuś, kto zmaga się z białaczką. Dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej osób zdecydowało się zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i komórek macierzystych.

Jesteśmy bardzo dumni z naszego kolegi, że wykazał się  wzorową postawą społeczną, pomagając innym. Jak mówi sam policjant cieszy się, że mógł pomóc drugiemu człowiekowi i to jest dla niego najważniejsze.  


 

mł. asp. Justyna Siwarska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe