Plon niesiemy plon... w 2022 ponieśli do Żabowa

  • 05.09.2022, 12:33 (aktualizacja 06.09.2022, 07:40)
  • Leszek Wątkowski
Plon niesiemy plon... w 2022 ponieśli do Żabowa ZTV NOWOGARD
To czego z pewnością brakuje mieszczanom, na zakończenie lata to wielkiej, wielogodzinnej imprezy integracyjnej, połączonej z biesiadą i występami estradowymi. Od lat wielu z taką imprezą, przebiegającą bardzo uroczyście i przygotowywaną przez mieszkańców sołectw z zaangażowaniem samorządu lokalnego jest Święto Plonów - Dożynki.

Impreza zazwyczaj odbywa się na specjalnie przygotowanym placu w danej wsi a do udziału w niej zapraszani są mieszkańcy okolicznych sołectw. Na miejscu odbywa się prezentacja - wystawy zwierząt, nowoczesnego sprzętu służącego i wspomagającego rolników w pracach polowych. Nie brakuje stoisk gastronomicznych, oferujących produkty i potrawy przygotowywane przez Koła Gospodyń Wiejskich i różnego rodzaju innych stoisk, które są urozmaiceniem wspólnego świętowania i zabawy. Centralnym punktem jest scena, na której występują lokalne zespoły, chóry czy soliści.

loadingŁaduję odtwarzacz...

W minioną sobotę, 3 września br. na imprezę dożynkową zostaliśmy zaproszeni do sołectwa Żabowo, gmina Nowogard, gdzie sołtysem jest Mariusz Głąbecki. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od godziny 14. mszą świętą w kościele pod wezwaniem MB Różańcowej w Żabowie, następnie mieszkańcy i zaproszeni goście wraz z wieńcami dożynkowymi przeszli na boisko, gdzie kontynuowana była główna część imprezy. Ze sceny Aneta Drążewska dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury dokonała prezentacji 10 dożynkowych wieńców wykonanych przez sołectwa: Wierzbięcin, Konarzewo, Mieszkowo, Wyszomierz, Ostrzyca, Orzechowo, Żabowo, Osowo, Kulice, i Słajsino. Z okolicznościowym przemówieniem i życzeniami do rolników i producentów wystąpił Robert Czapla burmistrz Nowogardu, natomiast gość specjalny poseł Dariusz Wieczorek dokonał oficjalnego otwarcia Dożynek 2022 w Żabowie. Honory Starościny i Starosty Dożynek sprawowali; Izabela i Maciej Toboła małżeństwo rolników z Żabowa. Z kronikarskiego obowiązku zaznaczyć należy, że zdaniem jury, najpiękniejszy wieniec dożynkowy przygotowany został przez gospodarzy Dożynek sołectwo Żabowo, obok gratulacji nagrodą był laptop. II miejsce zdobył wieniec z Orzechowa, poparty nagrodą pieniężną 500 złotych. Natomiast miejsce III w dożynkowym konkursie i 300 złotych otrzymało Konarzewo.

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Celina
Celina 05.09.2022, 18:40
Dożynki to najlepsza impreza roku na wsi, bo tyle ciekawego się wówczas dzieje i tyle dobra jest dla wszystkich uczestników dożynek. Tak właśnie było w sobotę w Żabowie. Super impreza!
Bogdan
Bogdan 05.09.2022, 17:27
Bardzo ładny film z dożynek w Żabowie, nawet ja się załapałem do tivi choć mieszkam na wsi ponad 50 lat. 😀

Pozostałe