Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 02:40

Pozycjonowanie stron a Google Ads – podstawowe różnice

Wysoka pozycja strony w Google to podstawowy cel optymalizacji serwisu w ramach kampanii SEO. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że nie tylko skuteczne pozycjonowanie pozwala umieścić link do naszej witryny na szczycie wyników wyszukiwania. Poprawę widoczności umożliwia również skorzystanie z płatnej reklamy Google Ads. Wyjaśniamy, czym różni się pozycjonowanie organiczne od kampanii linków sponsorowanych.
  • 15.10.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pozycjonowanie stron a Google Ads – podstawowe różnice

Jak działa reklama Google Ads?

Po wpisaniu określonej frazy w pasek wyszukiwarki naszym oczom ukazuje się strona zawierająca wyniki wyszukiwania. Na samej górze znajdują się zawsze tzw. linki sponsorowane, czyli odnośniki do stron promowanych w ramach Google Ads (dawniej Google AdWords). Na pierwszy rzut oka, płatne pozycje niczym nie różnią się od wyników organicznych. Jedyne, co je wyróżnia, to dyskretny napis „Reklama” umieszczony w pierwszej linii, obok adresu URL strony.

Biorąc pod uwagę fakt, iż coraz więcej internautów przegląda sieć na urządzeniach mobilnych, bardzo często zdarza się, że użytkownicy widzą na ekranach swoich smartfonów jedynie płatne wyniki wyszukiwania. Aby przejść do pozycji organicznych, trzeba przesunąć widok na wyświetlaczu niżej. Kampania Google Ads może więc stanowić bardzo efektywny sposób na pozyskiwanie klientów, którzy ograniczają swoją uwagę jedynie do czołowych pozycji w rankingu.

O tym, która reklama znajdzie się na samej górze rankingu, decyduje stawka, jaką zleceniodawca jest w stanie zapłacić za każde kliknięcie w link. W skrócie: wygrywają te strony, które zaproponują Google najwyższą opłatę za pozyskanie użytkownika.

Pozycjonowanie stron w wynikach organicznych

W odróżnieniu od reklamy Google, profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych wymaga więcej czasu i obejmuje szereg komplementarnych względem siebie działań. To sprawia, że na rezultaty w postaci osiągnięcia przez stronę jednej z czołowych pozycji przyjdzie nam czekać dłużej. Pozycjonowanie – inaczej niż Google Ads – wymaga optymalizacji serwisu w wielu obszarach: od struktury strony, poprzez UX, aż po treść na witrynie. Jego niekwestionowaną zaletą jest jednak możliwość osiągania długoterminowych efektów – oczywiście pod warunkiem ciągłej kontynuacji działań SEO.

Podsumowując, pozycjonowanie organiczne to proces wymagający czasu i zdecydowanie bardziej pracochłonny niż uruchomienie kampanii linków sponsorowanych. Może się jednak okazać, że przy odpowiedniej strategii SEO, przyniesie ono znacznie bardziej zadowalające rezultaty od Google Ads. Jedna i druga forma promocji wykorzystuje słowa kluczowe. Pozycjonerom służą one do optymalizacji serwisu, z kolei specjaliści Google Ads używają ich do tworzenia komunikatów reklamowych.

Jeśli nasz priorytet stanowi wysoka pozycja strony w Google bez względu na koszty, reklama Google może okazać się dobrym rozwiązaniem na start. Warto również zastanowić się nad wdrożeniem modelu mieszanego, w którym kampania linków sponsorowanych wspiera profesjonalne pozycjonowanie. Pozwoli to optymalizować efekty, znacznie skracając czas, niezbędny do osiągnięcia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

--- Artykuł sponsorowany ---