5 zasad urządzania łazienki – poradnik

  • 30.10.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
5 zasad urządzania łazienki – poradnik
Łazienka jest specyficznym rodzajem pomieszczenia. Jest to konsekwencją funkcji, którą powinna spełniać, ale również często niewielkiego rozmiaru, specjalnych sprzętów, a także podwyższonej wilgotności. Przez co sposób wykorzystania ich przestrzeni, powinien być szczególnie dokładnie przemyślany. Oto kilka wskazówek, jakimi powinniśmy się kierować, urządzając to pomieszczenie.

Użyteczność przede wszystkim

Łazienka jest niewątpliwie strategicznym miejscem w każdym domu. W porannych bitwach o dostęp do niej sprzymierzeńcem może być jej dostosowany do potrzeb mieszkańców układ, umożliwiający szybką realizację potrzeb. Podstawowym sposobem na zapewnienie wygody w łazience jest zakup funkcjonalnych i dopasowanych mebli. Świetne zestawy, pojedyncze artykuły i inspiracje znajdziesz na http://defra.pl/blog/. Przeglądanie stron z gotowymi pomysłami, zwłaszcza na etapie planowania, może pomóc w kreowaniu własnej przestrzeni.

Mniej znaczy więcej

Nie ma nic gorszego niż zagracona łazienka. Powinniśmy więc zadbać o to, aby znajdowały się w niej tylko niezbędne przedmioty. Warto rozstrzygnąć, czy zaliczać się do nich będzie pralka. To wielkie urządzenie, choć niezastąpione w każdym domu, nie musi zabierać miejsca w łazience. Jeśli mamy możliwość zaaranżowania w swoim domu pralni, warto z tego skorzystać.

W aranżacjach łazienki świetnie sprawdzi się zasada „wolnej podłogi”, która powoduje optyczne powiększenie pomieszczenia oraz ułatwia utrzymywanie w czystości. Świetnym rozwiązaniem będą „wiszące” meble łazienkowe, które nie znajdują się bezpośrednio na podłodze. Przestrzeń pod nimi sprawi, że łazienka będzie wydawać się większa, a codzienne sprzątanie łatwiejsze.

Rozmiar ma znaczenie

Jednym z podstawowych czynników wpływających na wygląd pomieszczeń jest ich wielkość. I dla nas wymiary łazienki powinny mieć zasadnicze znacznie, nie tylko w kontekście dopasowywania rozmiarów wyposażenia, ale ich kształtu, koloru, wzoru i przeznaczonego dla nich miejsca. Obowiązuje generalna zasada – do małych pomieszczeń stosuj jasne kolory ścian, płytek oraz mebli. Ciemniejsze barwy będą sprawdzały się przy większych powierzchniach.

Moda przemija, płytki są trwałe

Trudność w urządzaniu łazienki polega też na tym, że sprzęty oraz kafelki do niej są droższe, niż te przeznaczone do pozostałych pomieszczeń. Dodatkowo remont łazienki paraliżuje funkcjonowanie całego domu, co nie ma miejsca w przypadku przeprowadzania zmian w innych częściach mieszkania. Oznacza to, że nie często będziemy decydować się na radykalne zmiany. Warto mieć to z tyłu głowy, gdy stawiamy na najmodniejsze meble, barwne wzory i mocne kolory. Szybko może się okazać, że miejsce jest przytłaczające lub niefunkcjonalne.

Jeśli jednak zależy nam na ciekawego sposobu urządzenia łazienki, alternatywą dla płytek mogą być drewniane panele lub deski, które świetnie wyglądają zarówno na posadce, jak i na ścianach. Nada to pomieszczeniu rustykalnego smaku oraz sprawi, że aranżacja szybko się nam nie znudzi.

Własny styl

Pamiętaj nie jest ważne, co aktualnie obowiązuje w modzie, ale to, w jakim stylu jest urządzone twoje mieszkanie oraz co pasuje do ciebie jako użytkownika łazienki. Jeśli lubisz długie kąpiele, nie kupuj najnowocześniejszej kabiny prysznicowej, bo nawet zamontowany tam masażer, może nie poprawić twojego humoru, tak jak zrobi kąpiel z bąbelkami. Ten sam mechanizm zastosuj przy wybieraniu koloru płytek i ścian oraz stylu mebli łazienkowych. Fan rustykalnych zdobień w najbardziej funkcjonalnej skandynawskiej łazience będzie się czuł nie na miejscu.

Najważniejszą cechą dobrze urządzonej łazienki jest jej funkcjonalność. To wyjątkowe i strategiczne miejsce domu, którego właściwa aranżacja, bez zbędnej przesady, może zmienić nasze życie, a zwłaszcza poranki. Starajmy się więc nie zagracać jej niepotrzebnymi sprzętami, ponieważ to, zwłaszcza w małych pomieszczeniach może znacznie utrudnić korzystanie z niej. Urządzając łazienkę, dopasujmy ją do swoich potrzeb i upodobań, ale nie idźmy ślepo za obowiązującą modą.

Grupa Tipmedia
Podziel się: