Kto wymyślił whisky, czyli krótka historia „rudej na myszach”

  • 31.10.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Kto wymyślił whisky, czyli krótka historia „rudej na myszach”
Historia świata to historia wielkich ludzi i wielkich odkryć. Czy możemy do nich zaliczyć pierwszą destylację whisky? Zdania z pewnością są podzielone. Prześledźmy zatem, jak wygląda historia tego trunku, skąd wziął on swoją nazwę i kogo uważa się za jego twórcę.

Początki whisky

Na przestrzeni wieków zmienił się nie tylko sposób produkcji papieru, maszyny do pisania (dziś komputer) czy długopisów (kiedyś pióra). Ewoluowała również metoda destylacji whisky. Dzisiejsza „ruda na myszach” nie ma zbyt wiele wspólnego ze swoim pierwowzorem. Według obecnej wiedzy, whisky została po raz pierwszy podana w Irlandii już w VII wieku. Choć według podań za jej twórcę uznaje się Świętego Patryka, biskupa który żył prawie 300 lat wcześniej. Nie zgłębiając się jednak w odmęty dziejów, faktem jest, że to właśnie Irlandczycy dali światu whisky. Jednak na początku nie służyła ona do spożywania w celach rozrywkowych, ale zdrowotnych. „Woda życia” leczyła choroby i przedłużała życie, w związku z czym na masową skalę stosowano ją w medycynie. Zmiany przyniósł dopiero XVI wiek. Prozdrowotne właściwości whisky zaczęły wtedy schodzić na drugi plan. Whisky była coraz częściej traktowana jako trunek, nie zaś lekarstwo.

Skąd się wzięła nazwa „whisky”?

Przez pierwsze dziesięć wieków od wynalezienie whisky funkcjonowała nazwa „aqua vitae”, czyli wyżej wyjaśniona „woda życia”. Z kolei w języki gaelickim (irlandzkim), stosowano formę „uisge beatha”. W XVII wieku skrócono ją do słowa „uiskie”, zaś na początku XVIII wieku zaczęto używać formy „whiskie”. Jednak i ona zbyt długo się nie ostała, bowiem w 1736 roku do języka weszła obecnie znana forma - „whisky”. I nic nie wskazuje na to, by miała ona kiedykolwiek znowu zostać zastąpiona.

Whisky dziś

Obecnie whisky zalicza się do jednego z najbardziej popularnych trunków na świecie. W jej produkcji przodują cztery kraje: Stany Zjednoczone, Irlandia, Szkocja oraz Japonia. To właśnie whisky z tych krajów uchodzi za najlepszą. Oczywiście nie są to jedyne miejsca jej produkcji, bowiem whisky znajdziemy niemal pod każdą szerokością geograficzną. W Polsce jej zbyt wiele nie produkujemy, jednak sprzedajemy. Sklepy internetowe z whisky, jak np. https://swiat-whisky.sklep.pl/, oferują szeroki wybór tego trunku. Nie musimy jechać do Tennessee, by spróbować amerykańskiego bourbona. Z kolei whisky Nikka nie jest dostępna na wyłączność jedynie w Japonii. Jedyne, co musisz zrobić, by je znaleźć, to wpisać w wyszukiwarkę hasło „whisky” i znaleźć sklep z jedną z setek butelek, która spełni nasze oczekiwania, co do tego trunku.

Grupa Tipmedia
Podziel się: