Kiedy stosujemy rozpuszczalniki organiczne?

  • 7.12.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Kiedy stosujemy rozpuszczalniki organiczne?
Rozpuszczalnik to produkt, który w pewnych momentach wydaje się niezbędny. Szczególnie, gdy prowadzimy jakieś prace budowlane lub próbujemy oczyścić tłuste powierzchnie. Jakie warianty mamy wówczas do wyboru?

Jak działa rozpuszczalnik?

Rozpuszczalnik to substancja lub mieszanina substancji, która dzięki swojemu składowi ma zdolność rozpuszczania innych związków. To najprostsza definicja tego płynu. W codziennym życiu często używamy zamiennie tego słowa z rozcieńczalnikiem. Nie jest to do końca poprawne, bowiem pomimo wielu wspólnych cech, produkty te różnią się od siebie. Najprościej rzecz ujmując – każdy rozpuszczalnik jest rozcieńczalnikiem, ale nie każdy rozcieńczalnik będzie rozpuszczalnikiem. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy dobierać produkt, który pomoże nam usunąć stary lakier czy farbę. Rozpuszczalniki są bowiem jednym z najpopularniejszych środków chemii budowlanej.

Zastosowanie rozpuszczalników

Najpopularniejszym rozpuszczalnikiem jest woda. Używamy jej codziennie w dużych ilościach, zapominając o tym, że jest podstawowym środkiem stosowanym w celu rozcieńczania innych związków. Woda najlepiej rozpuszcza substancje jonowe i polarne, czyli takie z dużą liczbą soli. W pozostałych przypadkach stosujemy je do usuwania lakierów, farb, czy tłustych plam. Możemy podzielić je na wiele rodzajów, dlatego poniżej zaprezentujemy te najczęściej stosowane.

Rozpuszczalniki uniwersalne

Kiedy nie mamy pewności, jaki rodzaj substancji będzie najlepszy lub gdy zawsze chcemy mieć jakiś pod ręką, powinniśmy zdecydować się na rozpuszczalnik uniwersalny. To najbardziej rozpowszechniona wersja rozpuszczalnika, która jednocześnie ma jeden z najbardziej skomplikowanych składów chemicznych. Często do jego wytworzenia stosuje się toluen oraz aceton. Rozpuszczalnik ten poradzi sobie z różnymi plamami, czy farbami. Pamiętajmy jednak, że nie będzie on tak skuteczny jak produkty przygotowane do konkretnego rodzaju farb.

Benzyna ekstrakcyjna

Nie jest ona całkowicie przezroczysta, przez co nie może być stosowana do rozcieńczania farb. Jednak doskonale sprawdzi się do zmywania lub odtłuszczania powierzchni. Dzięki niej zanieczyszczenia organiczne zostaną usunięte bez żadnego problemu. Nie możemy jednak zapominać o tym, że benzyna ekstrakcyjna może roztopić plastik. Dzieje się to na jego powierzchni, ale prowadzi do zmatowienia materiału.

Rozpuszczalniki organiczne do farb i lakierów

W tej kategorii znajdziemy wszelkie produkty, które pomogą nam rozcieńczyć lub usunąć konkretną farbę lub lakier. Oprócz rozpuszczalnika ogólnego przeznaczenia, który stosuje się podczas pracy z lakierami ftalowymi czy asfaltowymi, znajdziemy też substancje dedykowane konkretnemu rodzajowi farby. Sklepy posiadają szeroki wybór tych substancji. Możemy jednak postawić na coś, czego nie znajdziemy w regularnej sprzedaży. Polscy dystrybutorzy, tacy jak Oqema, posiadają specjalistyczne rozpuszczalniki organiczne. Oferują także możliwość wymieszania rozpuszczalników według wybranych proporcji. Dzięki temu możemy uzyskać substancję, która spełni nasze oczekiwania i świetnie poradzi sobie z określonym problemem.

Grupa Tipmedia
Podziel się: