Wózek używany – odpowiadamy na najważniejsze pytania!

 • 10.12.2018, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Wózek używany – odpowiadamy na najważniejsze pytania!
Współczesny rynek „odczarowuje” nieco narosłe przez lata mity na temat używanego sprzętu. To samo dotyczy wózków widłowych. Coraz więcej osób wybiera bowiem właśnie wózek używany jako alternatywę dla drogich wózków z salonu.

Przedsiębiorcy nieustannie szukają sposobów na zwiększenie wydajności pracy w swoich firmach przy jednoczesnym generowaniu jak największych oszczędności. Dotyczy to szczególnie tak kosztownych aspektów prowadzenia firmy, jak np. wyposażenie magazynu we flotę wysokiej jakości wózków widłowych. Nic więc dziwnego, że od kilku lat obserwuje się wzrost sprzedaży wózków używanych. Ta tendencja jest przejawem coraz większej skłonności do myślenia w sposób ekonomiczny i praktyczny, co bez wątpienia przekłada się na rozwój rodzimej gospodarki.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie wózka używanego, należy dokładnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”. I choć wiele z argumentów, które zaraz padną, wydaje się oczywistych, warto zastanowić się nad nimi chociaż przez chwilę. Kupno wózka widłowego, bez względu na to, czy nowego, czy używanego, zawsze wiąże się bowiem ze sporymi kosztami. Nie należy więc działać pod wpływem impulsu, a gruntownie przemyśleć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Jakie są wady wózka używanego?

Naszą analizę rozpoczniemy od minusów zakupu wózka używanego. Często zwolennicy nowego sprzętu przywołują je jako dowód na nieopłacalność zakupu jego używanego odpowiednika. Czy powinny to być jednak rzeczywiste obawy, czy są to raczej utrwalone przez lata mity? Sprawdźmy.

 1. Wózek używany zawsze będzie w gorszym stanie technicznym niż nowy. Bez wątpienia to prawda. Nawet jeśli wózek używany był eksploatowany z najwyższą dbałością oraz poddawany regularnym przeglądom i konserwacjom, siłą rzeczy posłuży nam on krócej niż wózek nowy. Warto jednak pamiętać, że zasadniczo wózki widłowe to wytrzymałe urządzenia, zatem jeśli wózek używany nie ma w swojej historii większych uszkodzeń, a także używany był rozsądnie, przewidywany okres jego dalszej eksploatacji nie powinien odbiegać w znacznym stopniu od przewidywanego czasu eksploatacji jego nowego odpowiednika.
 2. Można natknąć się na nieuczciwego sprzedawcę. Ten argument często skutecznie zniechęca osoby, które rozważają zakup wózka używanego, przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jak się zabezpieczyć przed tym zagrożeniem? Korzystać jedynie z oferty wiarygodnych, renomowanych dealerów! Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jakie są zalety wózka używanego?

 1. Najważniejszą chyba zaletą wózka używanego jest jego cena. Nie da się bowiem nie zauważyć, że ceny wózków widłowych używanych są znacznie niższe niż tych nowych. A ponieważ – z czego na pewno zdaje sobie sprawę każdy, kto miał już kiedyś do czynienia z kupnem wózka widłowego – ceny wózków do niskich nie należą, każda oszczędność jest na wagę złota. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą zostać wykorzystane w zainwestowaniu w rozwój innego aspektu naszego przedsiębiorstwa.
 2. Jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jeśli potrzebujemy sprzętu do sporadycznych lub sezonowych prac. Jeśli działanie Twojego przedsiębiorstwa nie opiera się w głównej mierze na wykorzystywaniu wózków widłowych, nie ma potrzeby zakupu drogiego, nowego sprzętu, gdyż ta inwestycja może nam się po prostu nie zwrócić. Lepiej wybrać w takiej sytuacji wózek używany, który kosztuje znacznie mniej, a jego stan techniczny w zupełności wystarcza do średnio intensywnych prac.

  Z powyższego zestawienia wynika, że zakup wózka używanego to decyzja, której zasadności nie da się jednoznacznie ocenić. W głównej mierze jest to konieczność pójścia na kompromis w jednej z dwóch kwestii: ceny lub jakości. Na szczęście oba te aspekty można wyważyć w ten sposób, że ostateczne rozwiązanie będzie najbardziej optymalne dla potrzeb naszej firmy.

jazda wózkiem używanym

Co warto wiedzieć przed zakupem wózka używanego?

Gdy już podejmiesz decyzję o zakupie wózka używanego, koniecznie zadaj sobie kilka pytań:

Jakie jest przewidywane zastosowanie wózka?

Jest to nadrzędne pytanie, które powinien przed sobą postawić każdy, kto planuje zakup jakiegokolwiek wózka widłowego do swojej firmy. Od celu bowiem zależy, jakiego typu wózek powinniśmy wybrać. Przykładowo, do transportu palet świetnie nada się wózek paletowy ręczny lub elektryczny; do składowania towarów na wysokich regałach – wózek wysokiego podnoszenia; do przewożenia ładunków na zewnątrz – wózek czołowy.

Jaką specyfikację techniczną ma mieć wózek?

To także zagadnienie, o którym powinieneś pamiętać podczas kupowania każdego wózka widłowego, bez znaczenia, czy nowego, czy używanego. Mowa tu o takich parametrach jak m.in.:

 • marka
 • model
 • wysokość podnoszenia
 • maksymalny udźwig
 • rodzaj napędu
 • rodzaj masztu
 • dodatkowe wyposażenie (np. zabudowana kabina)

Oczywiście parametry te będą się różniły, nieraz diametralnie, w zależności od tego, jaki typ wózka wybrałeś (patrz podpunkt wyżej).

Ile przepracowanych motogodzin ma wózek na liczniku?

Jest to zagadnienie, którego nie można pominąć, gdy mowa o wózku używanym. Liczba przepracowanych motogodzin daje pewne wyobrażenie, z jaką intensywnością wózek był dotychczas eksploatowany – pozwala więc zarazem przewidzieć, jak długo urządzenie nam jeszcze posłuży.

Jaki jest stan techniczny wózka?

Tutaj powinieneś skontrolować, jak fakt, że wózek był już używany, przełożył się na jego stan techniczny. W szczególności sprawdź stan wideł, opon oraz silnika.

Jaka jest historia napraw?

Takie informacje powinny być zawarte w Dzienniku Konserwacji Wózka. Po tym, jak często wózek był serwisowany, możesz ocenić, jaki jest jego aktualny stan.

Czy wózek jest zarejestrowany w UDT?

Zarejestrowanie wózka widłowego w Urzędzie Dozoru Technicznego jest bezwzględnym obowiązkiem każdego, kto taki wózek posiada! To, że kupujesz wózek używany, nie zwalnia Cię zatem z konieczności sprawdzenia tej formalności i w razie potrzeby – jej dopełnienia. Od momentu, w którym staniesz się posiadaczem wózka, na Tobie spoczywa odpowiedzialność za należyty stan dokumentacji.

Gdzie najlepiej kupić wózek używany?

Istnieją dwa główne źródła zakupu wózków używanych:

 • wszelkie ogłoszenia na forach internetowych (lub nawet na serwisach społecznościowych);
 • bezpośrednio u dealera.

Oczywiście wózek od dealera również można kupić w Internecie – na stronach poszczególnych producentów, obok nowych wózków, znajduje się zazwyczaj bogata oferta wózków używanych. Różnica z pierwszym sposobem zakupu polega jednak na tym, że możesz od razu udać się do sklepu, zamiast przeglądać ofertę w Internecie. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, które czują się pewniej, mając możliwość zobaczenia sprzętu na własne oczy, dokładnego sprawdzenia poszczególnych jego elementów, a nawet przeprowadzenia jazdy próbnej. W przypadku internetowych ogłoszeń od osób prywatnych taka możliwość nie zawsze istnieje – zależy to tylko od woli sprzedającego, któremu często zależy na jak najszybszym sprzedaniu wózka, może więc nie być zainteresowany w oferowaniu potencjalnym klientom udogodnień, które niekoniecznie przełożą się na realny zysk.

zakup wózka używanego w internecie

Najważniejszą chyba jednak różnicą między tymi dwoma źródłami sprzedaży jest wiarygodność sprzedającego oraz sprzętu, jaki oferuje. O ile bowiem w przypadku sprawdzonych dealerów, takich jak Manitou (sprawdź tutaj), Toyota (sprawdź tutaj) czy Cesab (sprawdź tutaj), możemy być pewni zgodności opisu wózka z jego stanem faktycznym, o tyle w tym drugim przypadku – niekoniecznie. Osoby ogłaszające się na forach niejednokrotnie – i ma to miejsce nie tylko w przypadku wózków, ale właściwie wszystkiego, co można w Internecie sprzedać – kłamią co do faktycznego stanu swojego towaru bądź umieszczają nieautentyczne zdjęcia. Nie jest to oczywiście normą, warto jednak mieć na uwadze, że taka sytuacja może się zdarzyć.

Warto ponadto dodać, że kupując wózek znaleziony na forach ogłoszeniowych, kupujemy w zasadzie tylko wózek. Zdanie to nie powinno dziwić, wziąwszy pod uwagę, że korzystając z usług autoryzowanego dealera, oprócz wózka dostajemy także cały pakiet dodatkowych usług i korzyści, takich jak:

 • gwarancja,
 • możliwość naprawy wózka w jednym z autoryzowanych serwisów dealera,
 • dostęp do oryginalnych części zamiennych,
 • profesjonalna i fachowa porada podczas zakupu.

W tym kontekście pomysł zakupu z innego źródła wypada kiepsko. Zostajemy bowiem zostawieni sami sobie podczas wszelkich awarii czy uszkodzeń – a wiadomo, że takie, prędzej czy później, mogą się zdarzyć. Warto więc już podczas zakupu myśleć „do przodu” i jak najlepiej zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi zdarzeniami, wybierając wózek z najlepszego źródła.

Podsumowanie

W tym artykule staraliśmy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania, które mogą nasunąć się osobie rozważającej zakup wózka używanego. A takich może pojawić się wiele, wybór sprzętu, który był już wykorzystywany, zawsze wiąże się bowiem z pewnym ryzykiem i obawą przed stratami finansowymi. Mamy jednak nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości, dzięki czemu do zakupu wózka używanego podejdziesz teraz na spokojnie, kierując się zdrowym rozsądkiem oraz dobrem swojej firmy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: