Kwas hialuronowy – sekret młodzieńczej świeżości skóry

  • 11.04.2018, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Kwas hialuronowy – sekret młodzieńczej świeżości skóry
Skóra wraz z upływem czasu narażona jest na utratę jędrności i powstawanie zmarszczek. Jest to wynik szeregu czynników – od stylu życia, genetyki, aż po stosowane kosmetyki. Jednym ze związków, który ma duże znaczenie w kontekście młodości skóry, jest kwas hialuronowy. Dzięki swoim właściwościom określany jest również eliksirem młodości.

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do wielocukrów – polisacharydów. Posiada taką samą budowę chemiczną zarówno u bakterii, jak u ssaków, w tym także u człowieka. Głównym zadaniem tego związku jest wiązanie wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać nawet około 250 cząsteczek wody.

Prezentowany związek występuje przede wszystkim w skórze właściwej – jest składnikiem macierzy międzykomórkowej. Dzięki swojej umiejętności wiązania wody związek ten zapewnia skórze sprężystość oraz jędrność wraz z brakiem zmarszczek. Stanowi zatem swoistego rodzaju „rusztowanie” dla skóry. W młodej skórze kwasi hialuronowego jest pod dostatkiem. Jednak wraz wiekiem jego ilość maleje, dlatego skóra zaczyna być bardziej sucha, cienka, powstają na niej zmarszczki.

Czy można uzupełnić poziom kwasu hialuronowego w skórze?

W związku z tym właściwy poziom kwasu hialuronowego jest w stanie zapewnić skórze młodość na dłużej. Możemy dostarczać go zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Nie każda metoda jest jednak równie skuteczna.

Pierwszy sposób na dostarczenie kwasu hialuronowego to stosowanie go w kosmetykach. Obecnie jest on dodawany do wielu kremów, toników, serum, a także innych specyfików. Również możemy zakupić kwas hialuronowy w formie żelu i dodawać go do kosmetyków albo mieszać z olejami. Takie stosowane związku pozwala na uzyskanie dobrych efektów nawilżenia skóry, niemniej cząsteczki kwasu hialuronowego nie dostają się w głąb skóry, więc nie zapewniają kompleksowej ochrony przed zmarszczkami.

Druga metoda to zabiegi medycyny estetycznej polegające na wstrzykiwaniu kwasu hialuronowego w głąb skóry. Kwas hialuronowy jest używany w zabiegach mezoterapii igłowej, która polega na umieszczeniu go w głębszych warstwach skóry wraz z innym związkami aktywnymi. Tutaj mówimy już o lepszych, bardziej długotrwałych efektów. Również kwas hialuronowy używany jest w wypełnianiu zmarszczek, dlatego jest pomocny nawet wtedy, gdy na skórze już teraz widoczne są oznaki starzenia. Efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy po wstrzyknięciu.

Zabiegi tego rodzaju prowadzi między innymi Prywatny Gabinet Chorób Skóry Medico Derm z Kielc. Z ofertą można zapoznać się na stronie: https://dermatologkielce.com.pl/kwas-hialuronowy/.

Trzecia metoda na dostarczenie do organizmu kwasu hialuronowego to stosowanie doustnych preparatów z jego zawartością. Dzięki nim skóra jest lepiej nawilżona, ma zdrowszy koloryt, jest bardziej elastyczna. Efekty stosowania tych suplementów można zauważyć po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Skuteczność i bezpieczeństwo

Ze względu na fakt, że kwas hialuronowy jest związkiem naturalnie występującym w skórze, jest on również bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Dotyczy to w szczególności zabiegów medycyny estetycznej, które polegają na wprowadzeniu związku w skórę. Ryzyko skutków ubocznych jest wtedy niskie.

Minusem jest jednak nietrwałość tego związku wstrzykniętego w skórę – w zależności do jego usieciowania jest on w stanie zapewnić skuteczność działania od kilku do kilkunastu miesięcy, co zależne jest też od kwestii indywidualnych – stylu życia, genów. Na szczęście, gdy kwas hialuronowy zostanie wchłonięty, zabieg można bezpiecznie powtórzyć.

Grupa Tipmedia
Podziel się: