Planowanie i optymalizacja logistyki z monitoringiem GPS pojazdów

 • 7.06.2018, 08:00
 • Grupa Tipmedia
Planowanie i optymalizacja logistyki z monitoringiem GPS pojazdów
Nowoczesne rozwiązania logistyczne pozwalają na uzyskanie jeszcze lepszej efektywności w dziedzinie spedycji oraz transportu. Dzięki monitoringowi GPS oraz specjalistycznym systemom planowanie i optymalizacja logistyki stają się jeszcze prostsze, zmniejszając koszty i podwyższając zyski firm.

Systemy GPS posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Są używane między innymi w nawigacjach samochodowych, w smartfonach, tabletach, nawigacjach turystycznych. pozwalając na precyzyjne określenie pozycji. Znalazły one również szerokie zastosowanie w branży transportowej i spedycyjnej, pozwalając na szybkie i skuteczne sprawdzanie pozycji pojazdów.

Rozwiązania w dziedzinie AVL, czyli automatic vehicle location – automatycznej lokalizacji pojazdów są obecnie używane coraz częściej przy planowaniu oraz optymalizacji logistyki w wielu przedsiębiorstwach. Dostarcza je między innymi firma Infis, która jest liderem w tej dziedzinę nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach europejskich.

System może być używany do pojazdów takich jak:

 • samochody ciężarowe
 • pojazdy flotowe
 • maszyny budowlane
 • maszyny rolnicze
 • pojazdy komunalne
 • autobusy

Więcej informacji na jej temat można uzyskać pod adresem: https://www.infis.pl/monitoring-pojazdow-gps/.

Jak odbywa się monitoring pojazdów GPS?

Systemy GPS używane w branży transportowej i spedycyjnej są dostarczane kompleksowo – jako niezbędne wyposażenie oraz jako oprogramowanie, które pozwala na prowadzenie podglądu oraz analiz ruchu pojazdów.

Najczęściej lokalizacja bazuje na systemach GPS, natomiast transmisja odbywa się z użyciem SMS, GPRS, satelity albo innych urządzeń przesyłowych. Głównie wykorzystuje się przesyłanie danych z wykorzystaniem sieci komórkowej. Dane te przekazywane są następnie na serwery i tam są wizualizowane w oprogramowaniu do wglądu. W związku z tym można uzyskać do nich szybki dostęp, także za pośrednictwem przeglądarek internetowych. Można również wykorzystywać w tym celu aplikacje na urządzenia mobilne, dzięki temu dostęp do danych może być nieprzerwany.

Oprogramowanie używane przy lokalizacji pojazdów podaje dane z bardzo dużą dokładnością, ułatwiając wówczas zarządzanie flotą. Osoba obsługująca program może na żywo widzieć położenie samochodów lub innych pojazdów i reagować natychmiast w razie nieprawidłowości lub nieprzewidzianych sytuacji, na przykład problemów na drodze. Oprogramowanie pozwala również na przedstawianie danych w formie czytelnych wykresów oraz przygotowywanie analiz, co umożliwia łatwiejsze kontrolowanie logistyki i opracowywanie jeszcze bardziej efektywnych strategii.

Korzyści płynące z monitoringu pojazdów GPS:

 • zmniejszenie kosztów działalności przez lepszą kontrolę nad kierowcami i eliminację ewentualnych nadużyć oraz kontrolę nad pokonywanymi trasami – optymalizacja gospodarki paliwowej
 • poprawa efektywności pracy przez dynamiczne dobieranie najlepszych tras oraz ich zmianę w razie potrzeby
 • łatwiejsza komunikacja odbywająca się pomiędzy dyspozytorami oraz kierowcami samochodów
 • automatyczne, terminowe odczytywanie danych z tachografów bez potrzeby posiadania pojazdu w siedzibie
 • możliwość połączenia monitoringu pojazdów wraz z zewnętrznymi systemami, na przykład SAP, ERP, z giełdami transportowymi

Dzięki tym wszystkim zaletom monitoring pojazdów GPS jest obecnie tak popularny i chętnie wybierany przez wiele firm działających w branży transportowej i spedycyjnej. Oprócz nich ma on także zastosowanie w zarządzaniu komunikacją publiczną, pojazdami awaryjnymi, samochodami służb. W każdej z tych dziedzin związanych z logistyką wdrożenie monitoringu pojazdów GPS pozwala na uzyskanie wymiernych korzyści.

Grupa Tipmedia
Podziel się: