Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 22:22
Reklama

Dzisiaj boimy się… Już nie inflacji. Teraz mamy inne lęki

Czego najbardziej boją się dzisiaj Polacy? Takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu. Do wyboru mieli kilkadziesiąt możliwości. Prawie połowa wskazała tę jedną.

I nie jest to inflacja, która długi czas najbardziej nas niepokoiła. 

Raport „Bieżące lęki i obawy Polaków” przygotowały UCE Research i platforma ePsycholodzy.pl. Jego autorzy – jak podał portal Infor.pl – przygotowali do wyboru listę 37 lęków i obaw. 

Okazało się, że zaledwie 2,4 proc. ankietowanych nie boi się niczego. Pozostali już tak. Czego? 

Pierwsza piątka polskich lęków i obaw

Zdecydowanym liderem tego rankingu jest choroba najbliższych. Wskazało ją aż 48,9 proc. uczestników badania. 

Ten lęk wskazało więcej kobiet niż mężczyzn (odpowiednio 56,9 i 40 proc.) i osoby w wieku 65-74 lat (52,9 proc.).

Na drugim miejscu znalazły się choroba i utrata własnego zdrowia. Ten lęk wskazało 38,8 proc. respondentów.

Pierwszą piątkę zamykają:  

utrata wartości pieniądza – 37,8 proc., 

wzrost cen żywności – 30,9 proc., 

podwyżka kosztów energii elektrycznej i ogrzewania – 30 proc. 

– Po dominacji zagrożeń finansowych na pierwszy plan znów się wysuwa obawa o zdrowie bliskich. Jednak ta kwestia również ma wymiar ekonomiczny. Może objawiać się zwiększonymi wydatkami na profilaktykę zdrowia – komentuje cytowany przez Infor Michał Pajdak z platformy ePsycholodzy.pl, jeden z współautorów badania.  

Co znalazło się na końcu listy?

Spójrzmy jeszcze, co zamyka listę 37 lęków i obaw, z której wybierali uczestnicy badania. 

Otóż na samym jej końcu jest upadek wspólnoty kościelnej. Martwi to 2,6 proc. ankietowanych. 

Przed nią znalazły się:

• wahania cen nieruchomości – 4,2 proc., 

• rozpadu związku lub rozwód – 5,4 proc., 

• wzrost cen walut – 6,3 proc., 

• wypadek komunikacyjny – 7,3 proc. 

– Końcówka listy jest klasyczna, bo są to kwestie, które Polacy od wielu lat uznają za mało prawdopodobne, że się wydarzą, lub nie dopuszczają do siebie tego typu myśli – oceniają analitycy UCE Research. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama