Dlaczego powstają podrażnienia?
Tak naprawdę nie tylko skóra wrażliwa narażona jest na występowanie podrażnień. Problem ten może dotyczyć każdego, kto nie przykłada szczególnej uwagi do codziennej rutyny pielęgnacyjnej oraz nie przejmuje się tym, z jakimi czynnikami zewnętrznymi ma kontakt nasza cera. Tak naprawdę nietrudno o takie objawy, jak silne przesuszenie, pieczenie czy nawet naruszenie naturalnej bariery ochronnej.
Wrażliwa skóra – jakie składniki aktywne wywołują podrażnienia?
Niektóre składniki aktywne sprawiają, że wrażliwa skóra reaguje na ich działanie zbyt intensywnie. Dlatego też warto starać się unikać pewnych grup substancji, które uważane są za dodatki potencjalnie szkodliwe. Czasami jest to kwestia indywidualna i coś, co nie działa na innych, u konkretnej osoby może być przyczyną pogorszenia stanu cery.
Czego więc należy unikać? Lista takich składników jest długa, ale przede wszystkim należy wskazać olejki eteryczne i inne substancje zapachowe, siarczany znane jako SLS czy SLES, ale też chemiczne filtry przeciwsłoneczne oraz substancje, które złuszczają naskórek (na przykład kwasy). Do tego niepochlebnego grona zalicza się też wiele konserwantów.
Osoby, które posiadają wrażliwą skórę, powinny nabyć umiejętność czytania składów kosmetyków, ponieważ uchroni je to przed niewłaściwym wyborem produktów pielęgnacyjnych. Na szczęście producenci coraz częściej umieszczają na opakowaniach informacje dotyczące tego, dla kogo przeznaczony jest konkretny preparat oraz jakie składniki łagodzące zostały w tym przypadku wykorzystane. Wrażliwa skóra jest problemem, z którym zmaga się coraz więcej konsumentów.
Skóra wrażliwa a codzienna pielęgnacja
Jeżeli nie chcemy, aby wrażliwa skóra utrudniała nam codzienne funkcjonowanie, to bez dwóch zdań powinniśmy zacząć od zakupu takich kosmetyków, które dopasowane są do potrzeb naszej cery. Nie kosztuje nas to wiele, natomiast może uchronić przed nieprzyjemnymi skutkami nadwrażliwości. Rutyna pielęgnacyjna powinna składać się z takich kosmetyków, w których składzie nie ma wymienionych wyżej substancji aktywnych o działaniu drażniącym.
Bardzo ważne jest regularne nawilżanie, ponieważ skóra wrażliwa może zmagać się z przesuszeniami. Naturalna bariera ochronna zostaje naruszona, przez co woda nie pozostaje w naskórku. Ponadto konieczne jest szukanie dodatków, których głównymi właściwościami jest regeneracja i wzmocnienie skóry. Jednocześnie nie należy pomijać kroku odpowiedzialnego za złuszczanie. Tutaj rezygnujemy jednak z mocno ścierających kosmetyków, takich jak choćby peelingi drobnoziarniste. Lepszą alternatywą są preparaty produkowane z dodatkiem enzymów. Są znacznie delikatniejsze, ale wciąż skuteczne.
Jeżeli w czasie dnia potrzebujemy ukojenia lub dodatkowego nawilżenia, to tutaj sprawdzają się wszelkiego rodzaju toniki, hydrolaty oraz esencje. W dowolnej chwili spryskujemy nimi powierzchnię skóry.