Do niedawna aby założyć sklep internetowy konieczne było wsparcie programisty. Obecnie, dzięki dostępnym rozwiązaniom, sklep internetowy założyć, a nawet stworzyć może każdy, kto posiada chęć aby poświęcić kilka godzin swojego czasu na poznanie oprogramowania.
Dla mniej skorych do nauki, świetną ofertą są platformy sprzedażowe, które dostarczają gotowe oprogramowanie wraz z serwerem, pozostawiając nam jedynie wprowadzenie produktów. Wsparcie techniczne, dbałość o aktualizacje to wszystko dostajemy w cenie abonamentu.
Rozwiązanie to jednak ma też swoje wady, przede wszystkim stosunkowo mało możliwości personalizacji takiego sklepu. Mamy do wyboru kilka gotowych szablonów graficznych, które nieznacznie możemy zmodyfikować i to wszystko. Wybierając to rozwiązanie musimy mieć świadomość, że na starcie pozbawiamy nasz sklep unikalności, a więc jednej z cech, które wyróżnią nas od, nie ukrywajmy, dość dużej konkurencji. Sklep na platformie sprzedażowej przypisany jest do jednego usługodawcy, czyli firmy udostępniającej nam oprogramowanie. Takiego sklepu nie możemy przenieść gdzie indziej, jeśli w pewnym momencie przestanie nam się fajnie współpracować z dostawcą e-sklepu.
Dla osób bardziej zdeterminowanych, które jednak chcą stworzyć „coś swojego”, idealnym rozwiązaniem jest sklep oparty na bezpłatnym oprogramowaniu WooCommerce. Bezpłatny w tym wypadku wcale nie znaczy gorszy, a wręcz przeciwnie. WooCommerce to oprogramowanie, które nadaje cechy sklepu systemowi CMS jakim jest WordPress. Jeśli sprawnie poruszamy się po WordPress, stworzenie i konfiguracja sklepu jest banalnie proste. Jeśli nie posiadamy takich umiejętności to też nic straconego, ponieważ, dzięki temu, że WordPress jest najbardziej popularnym systemem do zarządzania treścią, w sieci jest multum filmów, kursów, szkoleń, grup skupiających sympatyków WordPressa, więc mamy skąd czerpać wiedzę. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego w jaki sposób tworzy się sklep w oparciu o WooCommerce, jakie daje Ci to możliwości, zachęcam abyś sięgnął po artykuł Jak założyć sklep internetowy, na blogu Jak Zrobić Stronę. Ten tekst na pewno ułatwi Ci podjęcie decyzji czy WordPress i WooCommerce są dla Ciebie.
Kiedy już zweryfikujemy nasz pomysł na e-biznes, zdefiniujemy naszego Klienta docelowego oraz wybierzemy rozwiązanie, przy pomocy którego będziemy sprzedawać czas na burzę mózgów i wybór domeny czyli adresu internetowego naszego sklepu. Domena powinna nazwą nawiązywać do profilu sklepu, być łatwa do zapamiętania i oryginalna. Unikajmy w nazwach domen polskich znaków, nawet jeśli nastawiamy się jedynie na Klientów z naszego kraju. Najlepiej jeśli uda się znaleźć prostą ale chwytliwą domenę z końcówką .pl. Gdy zaś mamy zamiar dotrzeć również do Klientów zagranicznych zainwestujmy w domenę globalną czyli .com lub europejską .eu
Konto hostingowe, to miejsce gdzie będą zlokalizowane pliki sklepu. Oferta kont hostingowych jest bardzo duża, czym więc się kierować przy wyborze hostingu? Dobry hosting powinien być przede wszystkim stabilny, a więc taki, który działa w sposób ciągły. Ważny jest również dostęp do pomocy technicznej i czas reakcji działu technicznego na ewentualne problemy. Cena - za jakość trzeba płacić, ale nie przepłacać. Na pewno nie daj się skusić na darmowe konto hostingowe, to strzał w kolano już na początku.
Jeśli będziesz mieć już jakieś typy odnośnie kont hostingowych, zwróć również uwagę na koszt odnowienia konta hostingowego w kolejnych latach. Częstą praktyką jest bardzo niska cena początkowa przy zakładaniu konta hostingowego i nieporównywalnie wyższa za jego odnowienie Zwróć na to uwagę zanim wykupisz miejsce na serwerze.
Certyfikat SSL, służy szyfrowaniu ruchu pomiędzy przeglądarką Klienta a Twoim sklepem. Nie myśl, że to zbyteczny wydatek, to nieprawda. Certyfikat pokazuje Klientowi, że dbasz o jego bezpieczeństwo i tym samym wzbudza zaufanie do sklepu.