Przydomowe instalacje fotowoltaiczne to nie tylko sposób na pozyskiwanie czystej energii elektrycznej. To także inwestycja, która jest w naszym kraju coraz bardziej popularna. Polacy poszli w ślady mieszkańców krajów zachodnich, gdzie takie rozwiązania są z powodzeniem stosowane już od wielu lat. Swoisty "boom" na fotowoltaikę został zapoczątkowany przez rządowy program dopłat do każdej instalacji, ale bynajmniej nie jest to jedyny powód, dla którego miliony osób decydują się zainwestować w fotowoltaikę.
W momencie pojawienia się mody na moduły fotowoltaiczne Polacy byli nieufni co do stosowanej technologii. Jednak kiedy zaczęli przeliczać swoje rachunki za prąd okazało się, że inwestycja w zieloną energię jest bardzo opłacalna. Perspektywa rachunków za prąd wynoszących zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie zainteresuje każdą osobę, która wie ile obecnie wynoszą ceny prądu i w jakim tempie rosną.
Stopa zwrotu
Jeszcze do niedawna instalacja fotowoltaiczna zwracała się w ciągu około 10-12 lat w zależności od wielkości instalacji. Jednakże malejące koszty instalacji oraz galopujące ceny za energię elektryczną sprawiają, że okres zwrotu jeszcze się skrócił. W wielu przypadkach inwestor wychodzi na "zero" już nawet po 5-6 latach. Oznacza to, od tego momentu instalacja pracuje na siebie, a rachunki za prąd pozostają bardzo niskie. Oczywiście inwestycja w fotowoltaikę wiążę się ze sporym wydatkiem. I tu pojawia się zagrożenie - przyzwyczajeni do wybierania towarów i usług na podstawie parytetu ceny - im niższa tym lepsza, możemy popełnić poważny błąd. W przypadku instalacji fotowoltaicznej szczególnie ważne jest doświadczenie i kompleksowość oferowanych usług.
Dlatego firma Stilo Energy stawia na grono specjalistów, którzy pomagają inwestorowi sprawnie przejść przez cały proces zakupu instalacji fotowoltaicznej – od audytu, poprzez zaprojektowanie i uzyskiwanie finansowania, po montaż, aż po monitoring. Dlaczego doświadczenie w fotowoltaice jest tak ważne? Jeśli instalacja nie zostanie odpowiednio zaprojektowana przez fachowca, to uzyski prądu mogą okazać się nie być wystarczające, nie będą optymalne, przez co instalacja może nie zapewnić wystarczającej ilości energii.
Po co płacić elektrowni?
Dlaczego tak wiele osób decyduje się na zainwestowanie w fotowoltaikę, pomimo że nie jest to mały koszt? W momencie kiedy weźmiemy długi horyzont czasowy, sytuacje tę można porównać do decyzji o wynajmowaniu lub zakupie mieszkania. W przypadku wynajmu mieszkania wydatki w krótkiej perspektywie czasu są znacznie niższe niż przy zakupie mieszkania. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę dłuższą perspektywę to zakup wydaje się lepszym rozwiązaniem. Podobnie jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej - nie jesteśmy w stanie zrezygnować z wykorzystania prądu, ale możemy zdecydować, kto będzie dostarczał nam potrzebną ilość do codziennego życia i chociaż wydatek na instalacje fotowoltaiczną nie zwróci się od razu, a dopiero po kilku latach to jednak w 90% uniezależni nas od prądu uzyskiwanego z tradycyjnych źródeł.
Inwestycja w fotowoltaikę to także możliwość zapewnienia sobie spokoju ducha, ponieważ wraz z zakupem instalacji kończą się obawy o podniesienie opłat za prąd, które w samym 2020 roku wzrosły o około 12%.
Nie tylko dom
Fotowoltaika to nie tylko inwestycja skierowana do właścicieli domów jednorodzinnych. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zainstalowanie na dachu swojego zakładu, chłodni czy magazynu modułów fotowoltaicznych. Co więcej należy pamiętać o możliwości umieszczenia instalacji na ziemi i wykorzystania nieużywanej przestrzeni.