Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 00:01
Reklama

Single grain whisky – co ją wyróżnia od innych odmian?

Whisky to trunek dostępny w wielu odmianach. Jej smak oraz aromat jest uzależniony od składników, sposobu produkcji, czy regionów, w którym powstaje. Taka różnorodność pozwala nam znaleźć wersję idealną dla siebie. Co powinniśmy wiedzieć o odmianach whisky?
  • 08.10.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Single grain whisky – co ją wyróżnia od innych odmian?

​Whisky – jak zdobyła popularność na świecie?

Początki whisky miały miejsce w Europie. Jeśli wierzyć różnym podaniom i legendom, to za jej stworzenie byli odpowiedzialni iryjscy mnisi. Już w VII wieku rozpowszechniali „wodę życia”, którą uzyskiwali z produktów fermentacji owoców. Napój ten miał posiadać właściwości lecznicze oraz przedłużać życie. Nic więc dziwnego, że szybko zyskał popularność nie tylko w Irlandii, ale i Szkocji. Pierwsze wzmianki o wodzie z jęczmienia pojawiają się natomiast w relacjach z XVI wieku. W ekspansji whisky nie przeszkodziło także brytyjskie imperium. Anglicy narzucali im bowiem restrykcyjne prawo, które miało pomóc im podporządkować sobie nie tylko ziemie, ale i gorzelnie. Na szczęście zarówno Szkoci, jak i Irlandczycy nie porzucili produkcji whisky. Dzięki temu dziś znana jest na całym świecie.

​Single grain whisky – w jaki sposób jest produkowana?

Za produkcję tego trunku odpowiada wiele regionów na całym świecie. Każdy z nich opracował własną recepturę i stosuje w tym celu starannie dobrane składniki. Dla przykładu, amerykańskie whisky jest oparte o kukurydzę. Przechowuje się ją zaś w nowych, opalanych od środka, dębowych beczkach. W Europie wygląda to zupełnie inaczej. W szkockiej whisky dominuje jęczmień, który w połączeniu z wodą i drożdżami tworzy single malt. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Należy do niej single grain whisky. Uzyskuje się ją bowiem z kilku odmian zbóż. Najczęściej jest to pszenica, jęczmień, żyto, a także kukurydza. Jednym z ośrodków produkcyjnych single grain whisky jest Lowlands. Tego typu trunki znajdziesz tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain-szkocka. Czysta, butelkowana single grain whisky jest rzadko spotykana. Najczęściej służy bowiem do produkcji blend. Jeśli będziemy mieć jednak szczęście, to znajdziemy limitowane edycje specjalne tej odmiany whisky.

Materiał Partnera


Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Wystarczy sobie pobrać pakiet VOD z nagraniami tras egzaminacyjnych innych kursantów i nie ma problemu zdać. Wszystko jest na www.prawko.plusData dodania komentarza: 1.07.2025, 17:10Źródło komentarza: Powrót do przeszłości. Trudniejszy egzamin na prawo jazdyAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama