Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 05:23
Reklama

Wybieramy projekty domów parterowych: z garażem jednostanowiskowym czy większym?

Większość osób decydujących się na budowę domu posiada przynajmniej jeden samochód, a często więcej. Częstym dylematem jest kwestia, ile stanowisk powinien mieć garaż i czy zawsze powinno ich być tyle, ile samochodów? Kiedy projekt domu parterowego z jednostanowiskowym garażem jest dobrym wyborem?
  • 27.04.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wybieramy projekty domów parterowych: z garażem jednostanowiskowym czy większym?

Projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym w bryle budynku

Najczęściej spotykane domy parterowe to dość zwarte bryły z garażem wbudowanym w bryłę budynku, z boku. To wygodne rozwiązanie, bo nie narusza funkcjonalności części mieszkalnej, a przy tym zapewnia przejście wprost z garażu do domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Garaż w bryle budynku często mieści się w linii zabudowy, ale niektóre projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym przewidują niewielkie wysunięcie garażu do przodu lub przeciwnie – cofnięcie go w stosunku do elewacji.

Projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym pod ziemią

Dobrym rozwiązaniem, szczególnie na mniejszą działkę, jest wybór podziemnego garażu. Pozwala to na postawienie największego możliwego domu na takiej ziemi, a przy tym korzystanie z wygody połączonego z domem garażu. Projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym pod ziemią zapewniają też bardziej kompaktową bryłę budynku. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki, jak i dla wydajności energetycznej domu.

Co jeżeli mamy więcej samochodów?

Często zadawane pytanie to: co zrobić, jeżeli mamy dwa samochody? Dwustanowiskowy garaż wydawałby się optymalnym rozwiązaniem, ale nie zawsze jest potrzebny. Warto pamiętać, że garaż pełni dwie podstawowe funkcje – zabezpiecza długo stojący samochód przed niszczeniem oraz zapobiega przegrzewaniu się auta latem w intensywnym słońcu. Wygodnym rozwiązaniem może więc być wybór projektu domu parterowego z garażem jednostanowiskowym i dostawienie wiaty garażowej. Zapewni ona zadaszenie dla samochodu, a taki wariant pomoże obniżyć koszty budowy domu.

Projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym i miejscem na motocykl

Jeżeli dom jest przeznaczony dla samotnej osoby lub po prostu rodzinie wystarczy jeden samochód, wybór projektu domu parterowego z pojedynczym garażem jest zarówno wygodnym, jak i ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo w garażu można przechowywać rowery czy motocykl, a niektóre osoby decydują się na urządzenie w garażu warsztatu.

Jeżeli posiadamy dwa samochody, a jeden z nich jest używany dość rzadko, to warto garażować ten nieużywany, a drugi można parkować pod wiatą.

Projekty domów parterowych z garażem jednostanowiskowym i większym: który wybrać?

Przeglądając projekty domów parterowych można znaleźć zarówno wersje z garażem jednostanowiskowym, jak i większą ilością miejsc parkingowych. Warto je ze sobą porównać, np. tu: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_parterowych_z_garazem_jednostanowiskowym.html.

Do najważniejszych zalet mniejszych garaży należą:

  • niższy koszt budowy

  • zwarta bryła, pasująca do budynku

  • w razie potrzeby łatwo je ogrzać

Z kolei garaże z dwoma lub trzema miejscami niosą ze sobą korzyści takie, jak

  • wszystkie samochody zaparkowane pod dachem

  • więcej miejsca, które można wykorzystać do drobnych napraw

Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, warto też rozważyć kwestię tego, czy wolimy garaż naziemny czy podziemny, a także wybór projektu domu, który będzie się nam po prostu podobał. Projekty domów parterowych z jednostanowiskowym garażem są dość popularne, ale bez problemu znajdziemy propozycję także z większą ilością miejsc parkingowych.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 6 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Wystarczy sobie pobrać pakiet VOD z nagraniami tras egzaminacyjnych innych kursantów i nie ma problemu zdać. Wszystko jest na www.prawko.plusData dodania komentarza: 1.07.2025, 17:10Źródło komentarza: Powrót do przeszłości. Trudniejszy egzamin na prawo jazdyAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama