Podstawowe cechy śmietany - to trzeba wiedzieć!
Śmietana jako wyrób typowo mleczny charakteryzuje się odpowiednią gęstością, a sposób jej wytworzenia, konserwowania i dodatkowych składników, jakie są w niej zawarte, bezpośrednio wpływa na smak i wartościowość dań, do jakich jest ona dodawana. Na rynku wyróżniamy trzy zasadnicze typy śmietan: 12% i 18 % do zastosowań uniwersalnych oraz śmietany zawierające więcej niż 20% tłuszczu. Te ostatnie najlepiej pasują do zup, wypieków i sosów (zwłaszcza śmietana 22%) oraz do ubijania i formowania przy ich pomocy różnego rodzaju deserów i mas tortowych (śmietana 36%).
Wartość odżywcza śmietany - jak ją sprawdzić?
Podczas wybierania śmietany warto przeczytać jej skład odżywczy, który zawsze znajduje się na opakowaniu. Na przykładzie śmietan z mleczarni https://www.krasnystaw.eu/produkty/smietany mamy w tym miejscu wymienioną tzw. wartość energetyczną (kalorie na 100 gram), tłuszczową, oraz zawartość węglowodanów, cukru, białka i soli. Składniki te są bardzo ważne, ponieważ stanowią bezpośredni wpływ na organizm człowieka i np. zawartość cukru nie powinna tutaj przekraczać zawartość tłuszczu ani wartości energetycznej.
Ważnym punktem przy ocenianiu jakości śmietany jest jednak przede wszystkim jej skład. Jeśli poza dwoma najważniejszymi składnikami, czyli samą śmietanką i żywymi kulturami bakterii pozyskiwanymi w procesie fermentacji mlekowej zauważymy na opakowanie inne dodatki, to znaczy, że dany produkt nie jest już tak naturalny, jak być powinien. Prostota produkcji śmietany i wykorzystanie do jej stworzenia tylko tego, co zdrowe i naturalne są tutaj absolutnie najważniejsze. Wszelkie próby polepszania produktu sprawiają, że traci on to, co jest w nim najcenniejsze: smak i zdrową wartość odżywczą. Dlatego kupując śmietanę warto to robić u sprawdzonych producentów i mleczarni z wieloletnimi tradycjami, takimi, jak np. Krasnystaw.