Budujemy altanę – od czego zacząć?
Aby nasza altana była nie tylko efektowna, ale przede wszystkim stabilnie służyła przez długie lata, warto rozpocząć budowę od przygotowania terenu. Konieczne jest usunięcie luźnej ziemi i wyrównanie jej, a następnie przygotowanie wylewki lub betonowego fundamentu. Jeśli do budowy zamierzamy korzystać z drewnianych elementów, muszą one być odpowiednio odseparowane od podłoża, aby materiał nie miał styczności z gruntem. Mogłoby to skutkować zniszczeniem konstrukcji, co niestety osłabiłoby altanę.
Do budowy altany ogrodowej przydatne będą takie narzędzia jak metrówka, naładowana wkrętarka oraz młotek. Te i inne akcesoria znajdziesz na https://www.bricomarche.pl/. W zasięgu ręki dobrze jest mieć także poziomicę, która pomoże w prostym montażu poszczególnych elementów.
Montaż altany w kilku krokach
Zanim rozpoczniemy montaż, konieczne jest zgromadzenie wszystkich elementów, z których będziemy składać naszą altanę. Potrzebne będą belki lub kantówki, które posłużą jako słupy nośne. Mogą być wykonane z drewna sosnowego, dobrze jednak sprawdzić, czy zostały uprzednio poddane impregnacji. Altana nie powstanie także bez udziału krokwi oraz elementów niezbędnych do budowy ramy. Dobrze jest także przygotować zastrzały, służące do wzmocnienia całej konstrukcji. Jeśli przewidujemy budowę spadzistego dachu, niezbędny będzie także szkielet dachu – może być wykonany np. ze stali. Zwieńczeniem będzie przygotowanie pokrycia dachowego oraz niezbędnych śrub i okuć, służących do zespalania poszczególnych materiałów. Kiedy już dysponujemy wszystkimi niezbędnymi elementami, można rozpocząć ich skręcanie.
Proces zaczynamy od skręcania ramy. Na jej podstawie wyznaczamy miejsca, w których będziemy kotwić altanę do podłoża. Kolejnym krokiem jest przytwierdzenie bocznych słupków oraz przymocowanie do nich ścianek bocznych. Rysujący się szkielet wzmacniamy zastrzałami, aby nadać konstrukcji stabilności. Kiedy mamy już do dyspozycji solidną ramę, możemy przystąpić do składania konstrukcji dachu. Następnie połączone krokwie należy przytwierdzić do ramy, a sam dach pokryć przygotowanym uprzednio materiałem. Mogą to być różnej długości deski, ale sprawdzą się także znacznie łatwiejsze w montażu dachówki bitumiczne. Voilà! Upragniona altana ogrodowa gotowa.