Słuchawki z redukcją szumów Axtel na początku stosowane były głównie w lotnictwie. Podczas kiedy osoba przebywa w miejscu gdzie panuje nieustannie wysoki poziom hałasu i szum, może być nawet narażona na trwałe uszkodzenie słuchu. Zastosowanie słuchawek z redukcją hałasu, jako narzędzie profesjonalnych pilotów, pozwoliło zniwelować to ryzyko, ale też znacznie usprawniło komunikację wśród całych załóg.
Aktualnie tę technologię można już spotkać w klasycznych zestawach słuchawkowych przeznaczonych do studiów nagraniowych, czy też tych do codziennego użytku. Technologia redukcji szumów ma też szerokie zastosowanie w słuchawkach do pracy w biurze, gdzie odpowiednie tłumienie hałasów z otoczenia jest bardzo pomocne w codziennej pracy.
Stereo czy mono?
W kwestii słuchawek do biura i redukcji hałasu, istotny jest jeszcze jeden aspekt. Czy lepszy będzie wybór zestawów jednousznych czy dwuusznych. Okazuje się, że wiele zależy od charakteru zajmowanego stanowiska pracy, przez użytkownika słuchawek.
Jeżeli dany sprzęt ma służyć osobie wyłącznie do prowadzenia – odbierania i wykonywania rozmów telefonicznych, bez konieczności stałego kontaktu z innymi pracownikami biura, najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki nagłowne stereo. Jako, że tego typu zestawy tworzą zawsze zamkniętą konstrukcję, która emituje dźwięk do dwóch uszu użytkownika, zapewniona jest odpowiednia redukcja szumów i hałasów dobiegających z otoczenia.
W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na to, że pracownicy tego typu często pracują nieopodal siebie. W biurach o otwartej przestrzeni, nie ma możliwości by panowała kompletna cisza, dlatego to właśnie słuchawki dwuuszne będą słusznym wyborem.
Inaczej wygląda sytuacja w wypadku osób, które w pracy muszą (często jednocześnie) prowadzić rozmowy telefoniczne, komunikować się ze współpracownikami i obsługiwać klientów stacjonarnie. Rekomendowane są wówczas słuchawki przewodowe jednouszne. Są one zaopatrzone w wysokiej jakości mikrofon, aby ich użytkownik był doskonale słyszany przez swojego rozmówcę telefonicznego, a dodatkowo posiadają tylko jedną słuchawkę, co pozwala nie izolować kompletnie pracownika od tego co dzieje się wokół. Najczęściej, sprzęt tego typu skonstruowany jest w taki sposób, aby fakt przesyłania sygnału dźwiękowego tylko do jednego ucha, nie wywoływał dyskomfortu u jego użytkownika.
Co jeszcze jest ważne?
Oprócz redukcji szumów, na komfort użytkowania słuchawek wpływać mogą też inne aspekty. Warto zwrócić zatem uwagę jeszcze przed zakupem, czy dany sprzęt zapewni ergonomię w pracy. Tutaj istotna jest konstrukcja słuchawek, materiałów z jakich są wykonane oraz wszelkie możliwości regulacji.
Jako, że tego typu sprzęt jest najczęściej użytkowany przez cały dzień pracy, czyli przez wiele godzin dziennie - musi być on wyjątkowo wygodny. Z pewnością jego waga nie może powodować tego, że po kilku godzinach pracownik będzie odczuwał ból głowy, szyi bądź kręgosłupa. Całość powinna być wykonana z lekkich, aczkolwiek solidnych materiałów, które doskonale dopasują się do każdego kształtu głowy. Dostosowanie będzie ułatwione, jeżeli użytkownik będzie mógł wyregulować pałąk słuchawek według swoich indywidualnych preferencji.
Nie można pominąć kwestii łączności słuchawek, która także wpływa na komfort pracy. W tym wypadku dla pracowników, którzy częściej poruszają się po biurze, polecane będą słuchawki bezprzewodowe, w których wyeliminowany jest problem plątającego się kabla. Natomiast dla tych, którzy przez cały dzień pracy wykonują połączenia wyłącznie w pozycji siedzącej, wystarczą słuchawki przewodowe.