Bogactwo naturalne terenów górskich
W 1981 roku na terenie Gorców utworzono Gorczański Park Narodowy w celu ochrony przede wszystkim centralnej części tego pasma górskiego. Największym bogactwem naturalnym tych gór jest niewątpliwie Puszcza Karpacka z dolnoreglowymi lasami mieszanymi, zwanymi buczyną karpacką. Świetne warunki naturalne są środowiskiem życia dla wielu zwierząt, w tym wilków, rysi oraz ssaków kopytnych oraz wielu gatunków ptaków takich jak puchacze czy głuszce. Zróżnicowana szata roślinna oraz związana z nią fauna, są podstawą, dzięki której Gorce odznaczają się dużą różnorodnością biologiczną. To właśnie jej ochrona należy do głównych celów i zadań Gorczańskiego Parku Narodowego.
Teren Gorczańskiego Parku Narodowego obfituje w liczne szlaki górskie, dzięki czemu turystyka piesza nieustannie rozwija się i cieszy się sporą popularnością. Do najczęściej uczęszczanych szlaków należą między innymi te prowadzące na Turbacz, Kudłoń czy Gorc. Są to ścieżki bogate nie tylko pod względem przyrodniczym, ale również kulturowym oraz krajobrazowym. Charakteryzuje je również zróżnicowany poziom trudności, dzięki czemu każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla swoich możliwości.
Na terenie Parku oraz okolicznych gmin Niedźwiedź i Rabka znajduje się także cała sieć ścieżek rowerowych, które również obejmują zróżnicowane poziomy trudności. Na dwóch kołach dojedziemy między innymi na Turbacz, Polanę Hucisko w Koninkach oraz przełęcz Knurowską. Warto jednak pamiętać, że na terenie GPN dopuszczalna jest tylko i wyłącznie indywidualna turystyka rowerowa. Oznacza to, że w wycieczce może uczestniczyć nie więcej niż pięć rowerów i musi się ona odbywać tylko na wyznaczonych trasach. Tego typu trasy wymagają od turysty odpowiedniego przygotowania i umiejętności, dlatego zaleca się, aby przed wyruszeniem zorientować się, na jakim poziomie trudności znajduje się wybrany szlak.
W Gorcach wyznaczono również szlaki dla indywidualnej turystyki konnej. Dla miłośników tego rodzaju aktywności udostępniono około 60 km szlaków po drogach stokowych oraz niektórych drogach pieszych. Wierzchem dotrzemy między innymi na Turbacz czy Trusiówkę. W przypadku turystyki konnej należy pamiętać, że każdorazowy wjazd na teren GPN należy zgłaszać w Dyrekcji Parku bądź u leśniczego odwiedzanego obwodu ochronnego. Gorce to idealne miejsce na rodzinne wakacje w górach.
Białe szaleństwo
Gorce to również teren, na którym prężnie rozwija się turystyka narciarska, która łączy w sobie wypoczynek czynny oraz krajoznawstwo, a rozbudowana w okolicy baza hotelowa zapewnia wszystkim chętnym wygodne noclegi. W samym sercu Gorców, w miejscowości Poręba Wielka, znajduje się Stacja Narciarska Koninki z koleją krzesełkową oraz wyciągami orczykowymi. Na amatorów białego szaleństwa czeka ponad 2 km tras narciarskich, w tym najdłuższa nartostrada w Gorcach o długości 1450 m. Znajdziemy tutaj narciarskie trasy zjazdowe zarówno dla zaawansowanych, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z szusowaniem po stokach. W obrębie Stacji Narciarskiej Koninki znajdują się również liczne narciarskie trasy biegowe, dzięki czemu przy odpowiednich warunkach istnieje możliwość poznawania górskich terenów na nartach biegowych.
Hotel Górski Raj
Poręba Wielka 765 / Koninki
34-735 Niedźwiedź
Tel. 183318011