Dopływ odpowiedniej ilości prądu do urządzenia
Sprzęt pomiarowy umożliwia dopływ odpowiedniej ilości prądu do badanego urządzenia. Wiadomo, że zbyt duża dawka prądu może spowodować przeciążenia i zwarcia, które mogą być bardzo groźne dla poszczególnych sprzętów. W ten sposób można je trwale uszkodzić i co za tym idzie dalsze korzystanie z nich nie jest możliwe mimo najszczerszych chęci. Przed zastosowaniem zasilaczy laboratoryjnych trzeba jednak sprawić, jakie wartości prądu mogą przyjmować baterie zamontowane w urządzeniach. Brak wiedzy na ten temat może skutkować powstaniem wielu przykrych zjawisk.
Elektroniczne zabezpieczenia
Aparatura pomiarowa posiada wiele elektronicznych zabezpieczeń. To bardzo ważne, ponieważ bez takich zabezpieczeń można byłoby stracić kontrolę nad badaną maszyną. Zasilacze laboratoryjne będą odpowiedzialne za doprowadzenie do maszyn napięcia zewnętrznego, korzystając z nich można też sterować napięciem wyjściowym. Urządzenia pomiarowe pracują nad takimi parametrami jak:
-
tętnienie prądu wyjściowego,
-
niestabilność termiczna napięcia,
-
rezystancja wyjściowa,
-
temperatura pracy maszyny,
-
maksymalny prąd i napięcie.
Uniwersalność to podstawowa cecha aparatury pomiarowej, dlatego też elektrycy bardzo ją sobie chwalą, gdyż bezpieczniej i sprawniej mogą wykonywać różnorodne usługi dla swoich zleceniodawców. Firma Tespol (http://tespol.com.pl/) przygotowała dla klientów różnorodne modele zasilaczy laboratoryjnych, w tym Rohde & Schwarz HM8143. Wybrać dla siebie można wersję zasilacza jednokanałową, dwukanałową, a nawet opierająca się na pracy na trzech kanałach.
Zaprogramowanie krzywych prądu i napięcia
Osoby pracujące na takich urządzeniach pomiarowych mogą zaprogramować według własnych preferencji krzywe prądu i napięcia. Nie jest to trudna do przeprowadzenia czynność, gdy wcześniej miało się w posiadaniu takie zasilacze. Poza tym można też generować przebiegi arbitralne oraz symulować krzywe startowe. Te parametry będą zróżnicowane, ponieważ różnica będzie wynikała z tego, gdzie będzie stosowało się zasilacze laboratoryjne. Elektrycy i badacze mogą też sekwencyjnie uruchamiać dostępne kanały, czy też wykorzystać w trakcie pracy miernik mocy. Nie trzeba dokupywać więc osobnego miernika, ponieważ znajduje się on w zasilaczu laboratoryjnym. Dane zebrane przez użytkowników zapisywane są najpierw w pamięci USB, następnie można zdecydować, co chce się z nimi zrobić. Istnieje możliwość ich wysyłania do innych urządzeń w formacie CSV. Ta czynność nie pochłania dużo czasu zainteresowanym.
Inteligentny dom wszystkie funkcje na Twoim smartfonie