Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 8 lipca 2025 07:25
Reklama

Zasilacze laboratoryjne - do jakich prac można je wykorzystać?

Zasilacze laboratoryjne są podstawowym sprzętem w pracy elektryków i naukowców. Dzięki nim można oczywiście optymalnie zasilać różnorodne urządzenia i maszyny, dostarczając im tyle energii, ile jest im potrzebne. Poza tym zasilacze zapewniają zainteresowanym liniową regulację oraz rzeczywiste wskazania związane zarówno z wartościami prądu, jak i napięcia. Skorzystać można też z bardziej zaawansowanych funkcji, takich jak praca szeregowa i równoległa, zgodnie z założonymi celami.
  • 08.03.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zasilacze laboratoryjne - do jakich prac można je wykorzystać?

Dopływ odpowiedniej ilości prądu do urządzenia

Sprzęt pomiarowy umożliwia dopływ odpowiedniej ilości prądu do badanego urządzenia. Wiadomo, że zbyt duża dawka prądu może spowodować przeciążenia i zwarcia, które mogą być bardzo groźne dla poszczególnych sprzętów. W ten sposób można je trwale uszkodzić i co za tym idzie dalsze korzystanie z nich nie jest możliwe mimo najszczerszych chęci. Przed zastosowaniem zasilaczy laboratoryjnych trzeba jednak sprawić, jakie wartości prądu  mogą przyjmować baterie zamontowane w urządzeniach. Brak wiedzy na ten temat może skutkować powstaniem wielu przykrych zjawisk.

Elektroniczne zabezpieczenia

Aparatura pomiarowa posiada wiele elektronicznych zabezpieczeń. To bardzo ważne, ponieważ bez takich zabezpieczeń można byłoby stracić kontrolę nad badaną maszyną. Zasilacze laboratoryjne będą odpowiedzialne za doprowadzenie do maszyn napięcia zewnętrznego, korzystając z nich można też sterować napięciem wyjściowym. Urządzenia pomiarowe pracują nad takimi parametrami jak:

  • tętnienie prądu wyjściowego,

  • niestabilność termiczna napięcia,

  • rezystancja wyjściowa,

  • temperatura pracy maszyny,

  • maksymalny prąd i napięcie.

Uniwersalność to podstawowa cecha aparatury pomiarowej, dlatego też elektrycy bardzo ją sobie chwalą, gdyż bezpieczniej i sprawniej mogą wykonywać różnorodne usługi dla swoich zleceniodawców. Firma Tespol (http://tespol.com.pl/) przygotowała dla klientów różnorodne modele zasilaczy laboratoryjnych, w tym Rohde & Schwarz HM8143. Wybrać dla siebie można wersję zasilacza jednokanałową, dwukanałową, a nawet opierająca się na pracy na trzech kanałach.

Zasilacz

Zaprogramowanie krzywych prądu i napięcia

Osoby pracujące na takich urządzeniach pomiarowych mogą zaprogramować według własnych preferencji krzywe prądu i napięcia. Nie jest to trudna do przeprowadzenia czynność, gdy wcześniej miało się w posiadaniu takie zasilacze. Poza tym można też generować przebiegi arbitralne oraz symulować krzywe startowe. Te parametry będą zróżnicowane, ponieważ różnica będzie wynikała z tego, gdzie będzie stosowało się zasilacze laboratoryjne. Elektrycy i badacze mogą też sekwencyjnie uruchamiać dostępne kanały, czy też wykorzystać w trakcie pracy miernik mocy. Nie trzeba dokupywać więc osobnego miernika, ponieważ znajduje się on w zasilaczu laboratoryjnym. Dane zebrane przez użytkowników zapisywane są najpierw w pamięci USB, następnie można zdecydować, co chce się z nimi zrobić. Istnieje możliwość ich wysyłania do innych urządzeń w formacie CSV. Ta czynność nie pochłania dużo czasu zainteresowanym.

 

Inteligentny dom wszystkie funkcje na Twoim smartfonie

 

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie duże

Temperatura: 14°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 11 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Wystarczy sobie pobrać pakiet VOD z nagraniami tras egzaminacyjnych innych kursantów i nie ma problemu zdać. Wszystko jest na www.prawko.plusData dodania komentarza: 1.07.2025, 17:10Źródło komentarza: Powrót do przeszłości. Trudniejszy egzamin na prawo jazdyAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Super zawody, organizacja. WinKids gratulacje 👏Data dodania komentarza: 4.06.2025, 10:26Źródło komentarza: Zawody Pływackie z okazji Dnia DzieckaAutor komentarza: GrzegorzTreść komentarza: Jak sie nazywa pani z numerem 27?Data dodania komentarza: 2.06.2025, 09:34Źródło komentarza: Najpiękniejsze Polki 2023 roku wybrane!Autor komentarza: Szalkiewicz.ZiW.Treść komentarza: Popieram wasz program i głosuje na Trzaskowskiego wraz żonaData dodania komentarza: 27.05.2025, 15:43Źródło komentarza: Nowe biuro Platformy Obywatelskiej w StargardzieAutor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Napisałem komentarz wiarygodna i rzetelna ZTVData dodania komentarza: 18.05.2025, 18:35Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…Autor komentarza: Zbigniew GawleTreść komentarza: Długo zastanawiałem się ją i czy wogóle skomentować ten tendencyjny i zmanipulowany wywiad bo; Pan redaktor posiłkując się w wywiadzie zamieszczonymi postami, które są udokumentowane licznymi fotografiami przestępczej działalności kadry parku, wraz z dokładną ich lokalizacją. Jadąc na wywiad z latwoscią, posty te zweryfikować bo opisane i sfotografowane miejsca mijał o kilka kilkadziesiąt metrów. W wywiadzie nie posłużył się nimi, wręcz wsparł Dyrektor WPN w jej łgarstwie i kłamstwach. Rodzi to podejrzenie czy było to bezinteresowne, wszak WPN ma za tego rodzaju przysługi wiele atrakcyjnego do zaoferowania. Skutek negatywny tego jest taki, że zamiast powstrzymać demolowanie lasów parkowych, proceder ten jeszcze się wzmógł wbrew ustawą sejmowym dotyczącym tej sprawy. Proponuję Panu redaktorowi 3 czesć cyklu z WPN i jego Dyrektor, uprzednio zapoznając się z kolejnymi postami pod tym samym adresem. Gdyby był problem z interpretacją zdjeć i zrozumieniem tekstu,oferuję się za przewodnika wraz z ustawodawstwem dotyczącym Ochrony Środowiska i Obszarów Chronionych.Data dodania komentarza: 18.05.2025, 16:53Źródło komentarza: Powracając do tematu WPN…
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama