Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 maja 2026 20:13
Reklama

Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić

Ponad połowa Polaków twierdzi, że ich wynagrodzenie w 2021 roku nie wzrosło, a tylko 43 proc. z nich odczuwa zadowolenie z wysokości otrzymywanej pensji. Czy oczekujemy od pracodawców, że zapłata za wykonywane obowiązki wzrośnie w bieżącym roku? A może zamierzamy o to poprosić? Na te pytania odpowiadają wyniki specjalnego raportu.
Nie dostajemy podwyżek, bo boimy się o nie prosić

Autor: iStock

Raz na kilka miesięcy instytut badawczy Randstad przygląda się sytuacji na rynku pracy. Zadając pytania osobom zatrudnionym, specjaliści tworzą raport pod nazwą „Monitor rynku pracy”, którego treść oddaje m.in. nastroje wśród zatrudnionych. W lutowej edycji przedsięwzięcia respondenci zostali zapytani o to, czy w 2021 roku zostały im przyznane podwyżki wynagrodzeń. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 55 proc. badanych. Pozostałych 45 proc. ankietowanych zarabia tyle, co w latach poprzednich.

Pracowników zapytano również o poziom zadowolenia z otrzymywanej pensji. „Raczej zadowolonych” lub „bardzo zadowolonych” było 43 proc. respondentów. Negatywnie swoje wpływy na konto oceniło 26 proc. Pozostałe osoby nie mają żadnego zdania w tej kwestii.

Połowa ankietowanych liczy na podwyżkę wynagrodzenia w 2022 roku. Kolejnych 50 proc. badanych to osoby, które „raczej” lub „zdecydowanie” nie mają takich oczekiwań.

Uczestnicy badania, pytani o to, czy w najbliższym czasie zamierzają wystąpić o podwyżkę, w 32 proc. rozważają taką możliwość. 24 proc. respondentów jeszcze nie wie, czy podejmie taki krok. 3 proc. zagadnienie to zupełnie nie dotyczy. Co ciekawe, 42 proc. badanych „raczej” lub „zdecydowanie” nie zamierza rozmawiać z pracodawcą o wyższej pensji. Jako powód wskazuje, że mogłoby to zostać źle odebrane, obawę przed reakcją szefa lub szefowej czy kiepską kondycję finansową firmy.

- Mamy ustawową płacę minimalną, która jest podwyższana praktycznie co roku. Ona stanowi amortyzator osłabiający motywację do ubiegania się o wzrost wynagrodzenia. To dotyczy przede wszystkim osób niżej zarabiających. Jednocześnie płaca minimalna stanowi trochę mechanizm równania w górę, więc inne grupy płacowe też oczekują wyższej pensji – powiedziała portalowi PR News prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.


 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 23°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 8 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama