Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 maja 2026 06:23
Reklama

Przy drogach stanie 247 nowych fotoradarów. „Łapią” 32 auta jednocześnie

W tym roku na polskich drogach przybędzie dużo nowoczesnych fotoradarów. Pierwsze urządzenia już „łapią” kierowców. Są zabójcze dla kieszeni piratów drogowych.
Przy drogach stanie 247 nowych fotoradarów. „Łapią” 32 auta jednocześnie

Autor: GITD

To wielka operacja Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, bo to on uzbraja polskie drogi w fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości. Liczba tych drugich powiększy się o 30 nowych. Tych pierwszych przybędzie znacznie więcej, bo aż 247. Ich montaż zakończy się jeszcze w tym roku. Pierwsze urządzenia już stoją. Gdzie? Oto lista adresów:

  • Bukowa, woj. podkarpackie, 

  • Klimontów, woj. świętokrzyskie, 

  • Modliborzyce, woj. lubelskie, 

  • Orzesze, woj. śląskie, 

  • Paniówki, woj. śląskie, 

  • Szczecin, woj. zachodniopomorskie,

  • Zgłobice, woj. małopolskie.

Nowe zastąpią stare i wyeksploatowane fotoradary

Obecnie w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) działa 470 fotoradarów.

„Większość z nich to urządzenia Fotorapid CM, które są już wyeksploatowane i często ulegają awariom – GITD. – Część urządzeń pracuje ponad dekadę. W ramach rozbudowy i modernizacji systemu CANARD w dotychczasowych lokalizacjach zamontowanych zostanie 100 nowych fotoradarów Multaradar CD oraz 147 Mesta Fusion RN”.

GITD zapewnia, że wprowadzenie do kontroli nowych urządzeń zwiększy i skuteczność, i jakość pracy systemu.

„Nowe urządzenia to gwarancja ciągłości wykonywania pomiarów prędkości, a do tego wyższa jakość zarejestrowanych dowodów wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami” – podkreśla GITD.

Potężna broń przeciwko piratom drogowym

Francuskie urządzenia Mesta Fusion RN to potężna broń przeciwko piratom drogowym. Mają możliwość wykonywania pomiarów prędkości na kilku pasach ruchu jednocześnie. Dzięki temu są w stanie zarejestrować w jednej chwili aż 32 pojazdy na 8 pasach ruchu.

Urządzenie potrafi także rozróżnić wykroczenie w zależności od pasa, którym porusza się pojazd, bo przecież na każdym może być dozwolona inna prędkość. To nie wszystko, ten fotoradar namierza także takie przewinienia jak „jazda na zderzaku” czy poruszanie się buspasem albo pasem awaryjnym. Potrafi także zarejestrować wyprzedzanie w miejscu, gdzie jest to zabronione.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 5 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: wydawca ZTVTreść komentarza: Mistrzostwa były transmitowane na żywo - zapraszam na nasz profil społecznościowy Facebook i YouTube.Data dodania komentarza: 29.04.2026, 22:18Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: PoszukiwaczTreść komentarza: Jest gdzieś wideo z mistrzostw?Data dodania komentarza: 28.04.2026, 20:12Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie Pucharu Polski w Karate Kyokushin – Świnoujście 2025Autor komentarza: nauczycielkaTreść komentarza: Pamiętam Panią Dorotę jeszcze ze szkoły średniej. To niesamowicie inteligentna osoba, posiadająca bardzo szeroki zakres wiedzy z wielu dziedzin. Najlepsza radna jaka kiedykolwiek zasiadała w RM Świnoujścia.Data dodania komentarza: 16.04.2026, 16:00Źródło komentarza: Rozmowy na czasie: Dorota Konkolewska i Roman Momot T Autor komentarza: LeoTreść komentarza: Wydaje mi się , że powinna być dwukadencyjność również dla radnych. Panowie widać, że są chyba już zmęczeni a już na pewno nieprzygotowani i ślizgają się po tematach. Takie gadanie dla gadania. Może redakcja wyśle im wcześniej pytania, aby się przygotowali...Data dodania komentarza: 2.04.2026, 19:17Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: AntoniTreść komentarza: Panowie dyskutanci, dwóch wybitnych intelektualistów Waga i Nowicki dali popis swojej niekompetencji. Mam prośbę do redakcji, jeżeli chcecie aby ktoś Was słuchał i oglądał , zapraszajcie tych nielicznych radnych którzy mają coś do powiedzenia.Data dodania komentarza: 2.04.2026, 10:07Źródło komentarza: Rozmowy na czasie - Sławomir Nowicki i Leszek WagaAutor komentarza: IrenaTreść komentarza: Zawsze jestem pod wrazeniem,wiedzy i ewentualnych koncepcji Pana Prezesa Piwowarczyka,szkoda,ze nie sa realizowane,dlaczego?Data dodania komentarza: 17.03.2026, 13:06Źródło komentarza: Temat Tygodnia -Piotr Piwowarczyk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama