Karp - to ryba symbol mówi Tomasz Golus...

  • 23.12.2020, 13:06 (aktualizacja 23.12.2020, 17:23)
  • Leszek Wątkowski
Karp - to ryba symbol mówi Tomasz Golus... ztv
Karp jest jedną z najstarszych ryb hodowlanych i rybą o największym znaczeniu konsumpcyjnym. Pierwsze wzmianki o hodowlach karpia w Europie sięgają 350 r. p.n.e. Do Polski trafił w XII wieku. Przysmakiem stołu szlacheckiego jest od końca XIX wieku. Od lat 50. XX w. karp stał się synonimem ryby podawanej na wigilijną wieczerzę Polaków.

Średnia zawartość tłuszczu w 130 gramowej porcji ryby wynosi ok.100 gram i jest niższa, niż w przypadku tłustych ryb morskich. Karp dostarcza około 18 gramów białka na 100 gramów mięsa. Średnia zawartość kwasów Omega-3 jest niższa, niż w przypadku tłustych ryb morskich. Zawarta w karpiu witamina A odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. Mięso karpia zawiera też selen, cynk, żelazo, siarkę i magnez. Porcja 220 gram mięsa karpia pokrywa dziennie zapotrzebowanie osoby dorosłej na białko i witaminy. I to tyle naukowo zdrowotnych rozważań o karpiu. Z naszą kamerą w połowie grudnia br. dotarliśmy do Gospodarstwa Rybackiego "Wisławie" w województwie zachodniopomorskim, które to gospodarstwo od ponad 20 lat prowadzi Tomasz Golus i specjalizuje się w hodowli m.in. karpia, o tych rybach wie wszystko, no prawie wszystko...

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
malwina
malwina 23.12.2020, 19:33
taaaa, w tym roku karpie z wody a ceny w sklepach z.... kosmosu
smakosz
smakosz 23.12.2020, 18:07
Widać i słychać, że p. Tomasz to hodowca z pasją, zatem i karpie jego zapewne są szczęśliwe:)

Pozostałe