"Wyspiarka" zagłębia się pod Świnę...

  • 07.05.2021, 12:57 (aktualizacja 07.05.2021, 18:42)
  • Leszek Wątkowski
"Wyspiarka" zagłębia się pod Świnę... ZTV Świnoujście
W czwartek, 6 maja br. na placu budowy tunelu drogowego łączącego wyspę Uznam z wyspą Wolin odbyła się krótka konferencja prasowa z udziałem: Janusza Żmurkiewicza - prezydenta Świnoujścia, Mateusza Grzeszczuka reprezentującego inwestora zastępczego - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin i Piotra Flisiaka - wykonawcy tunelu z konsorcjum PORR. Nadzór nad projektem pełni firma SWECO.

W konferencji wzięło udział blisko 17 dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych. Do czwartku,6 maja br. "Wyspiarka" zdążyła wydrążyć 419 metrów z 1,44 km. (Całkowita długość inwestycji będzie wynosić 3,4 km.) Jednocześnie maszyna BTM ułożyła pod ziemią 247 betonowych pierścieni, obudowa tunelu będzie składała się z 785 pierścieni. ( waga jednego pierścienia wynosi od 75 do 100 ton. ) następnie dziennikarze udali się do wlotu komory startowej, gdzie obecnie na głębokości ponad 15 metrów drążony jest tunel.

Przed "Wyspiarką" za kilka dni nie lada wyzwanie – przejście pod cieśniną Świny, co będzie wymagającym przedsięwzięciem z uwagi na niewielki naziom w tamtym miejscu. Z bardziej niecodziennych prac, ekipę czeka wykonanie wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu mrożenia gruntu.

W najgłębszym miejscu znajdzie się około 11 metrów pod dnem Świny, przy czym Świna ma w tym miejscu ok. 13-15 metrów głębokości. Mówiąc bardziej obrazowo, tunel będzie biegł tam co najmniej 24 metry pod lustrem wody.

W jednym czasie po obu stronach cieśniny Świny pracuje około 300 fachowców różnych specjalności. Roboty są prowadzone zmianowo, przez całą dobę. Samo drążenie ma się zakończyć we wrześniu2021 roku, natomiast tunel do eksploatacji ma być gotowy rok później.

Koszt budowy to ponad 900 mln zł. z czego 775 677 722 zł. to dofinansowanie z Unii Europejskiej (85 procent). Resztę (15 procent) inwestor Gmina Miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Leszek Wątkowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.tvswinoujscie.pl z siedzibą w Świnoujściu jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jerzy Drawiński
Jerzy Drawiński 07.05.2021, 19:46
Jak się nie cieszyć gdy Wyspiarka szaleje po ziemią :) Brawo budowniczowie tunelu czekałem na tę inwestycję ponad 60 lat i wierzyłem, że nastąpi dobry czas do połączenia wysp Uznam i Wolina. Ten czas dzięki panu Żmurkiewiczowi i wielu innym właśnie nadszedł!!!

Pozostałe