Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 15:54
Reklama

Odczuwana inflacja wynosi 27, a nie 17 procent. Z czego najszybciej rezygnują Polacy?

We wrześniu inflacja wyniosła 17,2 proc. W odczuciu większości z nas jest to dalekie od sklepowej rzeczywistości. Bo – według Polaków – ceny podstawowych zakupów galopują.
Odczuwana inflacja wynosi 27, a nie 17 procent. Z czego najszybciej rezygnują Polacy?

Autor: iStock

Potwierdzeniem tego prostego wniosku są – jak mówią – codzienne paragony kasowe. News4 Media zapytało w sondzie telefonicznej kilka osób z całej Polski, czy podzielają ten punkt widzenia. Oddajmy im głos…

Myślałem, że 100 zł to dużo pieniędzy. Inflacja to zmieniła

– Jeszcze kilka miesięcy temu nie brałam paragonów do domu. Zostawały w kasie. Teraz prawie wyrywam je z rąk kasjerek, żeby później pilnie je w domu przestudiować. I włos mi się jeży, bo w puli „na zakupy” zaczyna mi brakować kasy – opowiada mieszkanka Pomorskiego. – Dlatego coraz ostrzej ograniczam listę zakupów, potrzeby dzieci i dwa razy się zastanowię, zanim coś kupię. Nie czuję się z tym fajnie.

– Kilka miesięcy temu przestałam płacić za zakupy kartą, żeby odzyskać kontrolę nad swoim kontem. Łatwiej mi wtedy weryfikować listę zakupów, bo w oczach skacze mi stan konta – mówi mieszkanka Wielkopolski.

– Żona scedowała na mnie robienie zakupów, bo jestem pod tym względem jej zaprzeczeniem: niechętnie kupuję. Przyznam, że za każdym razem wizyta w kasie wpędza mnie w rozpacz. Zawsze myślałem, że 100 zł to dużo pieniędzy. Teraz wiem, że to niewiele, kiedy patrzę na to, co mam w koszu –  mówi mieszkaniec Łódzkiego.

– Drożyzna jest taka, że musiałem zrezygnować z kilku „cielesnych” przyjemności, m.in. z piwa. Żona mnie o to poprosiła. Zrozumiałem. Teraz musi wystarczyć mi woda mineralna. Ale gazowana! – śmieje się mieszkaniec Warmińsko-Mazurskiego.

Co miesiąc wyższe ceny

Z szacunku GUS wynika – jak donosi RMF24 – że ceny towarów i usług konsumpcyjnych tylko w ciągu miesiąca wzrosły o 1,6 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe rok do roku aż o 19,3 proc. i o 1,7 proc. niż przed miesiącem. Gigantycznie drożeje energia – 44,2 proc. (3,7 proc. miesiąc do miesiąca). To tylko kilka przykładów.

Były członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Marian Noga, komentując doniesienia o wrześniowej inflacji, powiedział RMF FM, że jego zdaniem społeczeństwo „odczuwa inflację 10 procent większą”.

– Czyli odczuwalna inflacja to 27 proc. – podkreślił.                    

Najpierw pod nóż idą rozrywka, kultura i rekreacja

W tej rzeczywistości finansowej na wszystko nie wystarczy. To oczywistość. Z czego zatem Polacy rezygnują w pierwszej kolejności? Zapytali ich o to ankieterzy United Surveys sondażu zleconym przez „Dziennik Gazeta Prawna” i RMF FM.

Na pytanie, gdzie najłatwiej oszczędzić, najwięcej respondentów (19 proc.) wskazało na wydatki na rozrywkę, kulturę i rekreację. Podobny odsetek (18,5 proc.) mówi o rezygnacji z wyjścia do restauracji czy kawiarni. Podium zamykają wyjazdy wypoczynkowe (17,8 proc.). Sporo wskazań miały remont i wyposażenie mieszkania oraz bieżące kupowanie ubrań.

Inaczej te wyniki rozkładają się w podziale respondentów na sympatyków obozu rządzącego i opozycji. Ci pierwsi najpierw gotowi byliby oszczędzać na wyjazdach wypoczynkowych (24 proc. wskazań) i na ubraniach (22 proc.). Z kolei zwolennicy opozycji wskazują raczej na wyjścia do knajp (19 proc.), remont i wyposażenie mieszkania (18 proc.) oraz wydatki na rozrywkę, kulturę i rekreację (18 proc.).

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Szczecin

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 24 km/h

Ostatnie komentarze
T Autor komentarza: Tomasz SawickiTreść komentarza: Panie "Znawco tematu", program realizowany jest w księgarni Pana Cezarego. To nie jest bluebox, a właściwie w obecnych realiach stosowany greenbox. Efekt bokeh, który polega na estetycznym rozmyciu tła w celu podkreślenia obiektu i dodania zdjęciu głębi uzyskujemy dzięki zastosowaniu obiektywu filmowego 45 mm. Zapewniam, że program realizowany jest w księgarni Neptun Pana Cezarego Koncewicza - pomijając mały szczegół, czy ma to jakiekolwiek znaczenie dla przekazu??? Pozdrawiam Tomasz Sawicki ZTVData dodania komentarza: 25.04.2025, 23:26Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: Znawca tematuTreść komentarza: Przecież to na blueboxie robicie a nie w księgarni. he, heData dodania komentarza: 25.04.2025, 22:32Źródło komentarza: „Z górnej półki” – geopolityka i kryminał w jednym odcinku T Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Brawo, brawo. Konkretna, inteligenta, czarująca Pani dyrektor. Świnoujście wreszcie nie będzie się wstydzić poziomu Ośrodka Barbarki.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:30Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w Świnoujściu T Autor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Roman Kucierki zamienił się na stanowiska pracy z byłym zastępcą prezydenta? Ale numer !!!Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:24Źródło komentarza: Uroczyste otwarcie obiektu "Barbarka Vita" w ŚwinoujściuAutor komentarza: Rekinek 😂😂😂Treść komentarza: 😂😂😂Data dodania komentarza: 9.04.2025, 20:44Źródło komentarza: Kolorowy start parady – przedszkola i szkoły wylosowały swoje motywy!Autor komentarza: Pawel JaskulaTreść komentarza: a co z Panem Leszkiem ?? martwimy sie... gdzie jest Nasz ulubiony redaktor....Data dodania komentarza: 8.04.2025, 21:59Źródło komentarza: Rozmowy na czasie – 7.04.2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama